karga awdio

Gri Perde 01: Jobriath A.D.

Jobriath Salisbury'nin Hikâyesi

"Gri Perde" genel olarak  anaakım sinemadan sıkılan, gözleri başka şeyler arayan sinema meraklılarına nev-i şahsına münhasır tavsiyelerde bulunmak üzere Anıl Seçkin tarafından hazırlanan yeni serimiz. Anıl film izlemek için IMDB puanı takip etmeyenlere kekremsi reçeteler sunacak.

Jobriath A.D.
(Kieran Turner ABD 2012)
 
Jobriath Salisbury, Cole Berlin ya da gerçek ismiyle Bruce Wayne Campbell (1946-1983).
 
1968'de Hair müzikalinde alınan rol, tek albümlük grubu Pidgeon (1969) ve iki stüdyo albümüyle (1973-1974) Jobriath. İşini "feci" bilen bir menajerin yönetiminde anormal hızlı bir çıkış ve bir o kadar hızla düşüş, eve dönüş ve küllerinden doğmaya çalışmadan oluşan bir hayat.
 
Jobriath, çıktığı dönemde David Bowie, Marc Bolan, Freddie Mercury gibi isimlerin yanında kendini açıkça eşcinsel olarak tanımlar. Bu haliyle seyirci / dinleyici kendisini başta ilginç, renkli ancak giderek tuhaf, hatta nefretlik bir obje olarak görür. "Efemine" etiketinden kurtulmaya çalışan maço eşcinseller kendisini yok sayar. Aslında yaratıcılıkla dolup taşan, yaptıklarıyla iyi eleştiri alabilen yetenekli birinin nasıl harcanabildiğinin yanında toplumsal cinsiyetçiliğin nasıl ikiyüzlü olduğunun belgesidir.
 
Jobriath'ın iki albümlük menajeri (belgeselin kötü adamı da denilebilir), kardeşi, grup elemanları yanında Stephin Merritt (Magnetic Fields), Marc Almond, Joe Elliott (Def Leppard), Jake Shears (Scissor Sisters) gibi isimlerin yorumlarının yer aldığı, enerjik tempolu, şahane müzikli, eğlenceli, kafa karıştırıcı ama özünde trajik, üzücü bir hayatın belgeseli.
 
Not 1:
Morrisey 2004'de, kendi seçtiği orijinal Jobriath parçalarından oluşan Lonely Planet Boy isimli toplamayı çıkarır. Your Arsenal'ın turuna destek için davet etmeyi planlarken Jobriath'ın öldüğünü öğrenir.
 
Not 2: Belgeselden sonra "bir şekilde" edinerek dinlediğim üç albümü de, belgeselde dinlediğimden daha çok beğendim.
 

Anıl Seçkin // Aralık 2016GERİ