karga awdio

#PekNeşeliGünler : Helter Skelter

Helter Skelter McCartney'in tuhaf müzikal güzelliğinin simgesidir.

Beatles ile ilgili karışık duygularımı ifade etmem zor. Bir dönem cidden kıl olduğum, müziğin içine girdikçe "vay canına yandığımın İngilizleri" diye dinlemeyerek kaybettiğim zamana yandığım grup. Zamanla tabii ki herşeyi zamanına göre yorumlamak gerektiğini öğrendikçe Beatles zaten istesemde istemesemde dokunulmazlar listeme girdi. 

İşin doğrusu hiçbir zaman özellikle oturup Beatles dinlemişliğim yok ama tek bir şarkı varki beni dönüp dolaşıp başa alma tuşuna bastırmaya zorlar; "Helter Skelter".

Bu kaotik ve sürekli başladığı noktaya dönen şarkı ve versiyonları hem Beatles hem de sevin veya sevmeyin McCartney'in tuhaf müzikal güzelliğinin simgesidir. Manson ailesini katliam öncesi zıvanadan çıkarttığı iddiası ile bazıları için gizemli bir hite dönüşmüştür. 

Bugün "Helter Skelter"ın Abbey Road'da kayıt altına alınalı 47 yıl olmuş. Hep insanların doğumgünün kutlayacak değiliz ya, şarkılar bazen bir çok insanın bize öğrettiğinden daha güzel şeyler anlatıyor.

Her #neşeligünler serisinde olduğu gibi "Helter Skelter"'ın doğum günü şerefine dinlemekten keyif aldığım bir kaç yorumunu sizlerle paylaşayım dedim. 

Siouxie & The Banshees

İşin ilginci Beatles'tan önce bu versiyonu dinlemiştim. Allah razı olsun senden Suzi.

Celtic Frost

Bu grubun kaderi ya sevilmek ya da nefret edilmek olduğundan şarkı da aynı durumu yaşıyor. "Bu ne ya" diyenler çoğunlukta olsa da ben bayılıyorum. Celtic Frost yaşaması oldukça zor bir aşk.

Hüsker Dü

İçinde Bob Mould olan bir şeye hayır diyemem.

Rosetta Stone

Bu pek sevdiğim Goth-Rock ekibi çok matah olmasa da parazitli halini sevdiğim versiyonu ile listeme girmeyi başardı.) 

Helter Skelter her tarzdan çok fazla versiyonu olan bir şarkı. Başka karanlık örnekler için yazıyı yazarken keşfettiğim şöyle bir siteye göz atmanızı tavsiye ederim: https://helterskeltercovers.wordpress.com/ . Daha popüler örnekler için bir yere "Helter Skelter" yazmanız yeterli zaten.

Murat Mrt Seçkin // Temmuz 2015GERİ