karga awdio

Neubauten Geliyor!!!

Einstürzende Neubauten, 10 yıl sonra yeniden Türkiye’de...

2010’daki turnelerini iptal edip, belirsiz bir süre için çalışmaya ara verecekleri haberini aldığımızda büyük bir üzüntü yaşamıştık. İstanbul’da bir kez daha çalmadan önce duyurmuşlardı bu haberi. Hem konser iptal, hem belki de bir daha Neubauten olmayacak. Nasıl olur?

Olmadı zaten. Önce grubun yeni kayıtlar için stüdyoya gireceği haberi geldi. Ardından yeni albüm müjdesi. Ve şimdi de (bu rüya olmalı) 10 yılın ardından tekrar İstanbul’a gelecekleri haberi. Yaşa, var ol Kod Müzik.

Yeni albüm, Lament’ten bahsedelim önce. I. Dünya Savaşı’nın 100. yılında, EN, bir konsept albüm çıkarıyor. Aslında bir kompozisyon demek daha doğru olabilir. Savaş tutsaklarının tanıklıkları, 1914-18 arasında alınmış ses kayıtları, kompozisyona asimile olan ağıt (ki lament ağıt demek) ve çok sesli ilahiler ile yeni albüm (keza turne), endüstriyel müziğin bu en büyük grubunun çok sevdiği sularda gezineceğinin habercisi. I. Dünya Savaşı üzerine bir konserden çok, ilgili temaların kristalleştiği bir konpozisyon olduğunun altını çizmişler basın bültenlerinde.

8 Kasım’da Belçika’da prömiyeri yapılacak Lament’i, 3 Aralık’ta Cemal Reşit Rey’de izleyebileceğiz. Çok büyük bir heyecan sardı bizi şimdiden.

Albüm ve konserle ilgili henüz bir ses ya da video yok sürüme verilen.  Bu nedenle, şimdi sizleri grubun 20. yılını kutladığı 2010 tarihli bir konser videosuyla başbaşa bırakıyoruz.

(TP)GERİ