karga awdio

6-7 Eylül 1955... Σεπτεμβριανά

Çok uzakta değil, faşizm yanı başında, uyandırılmayı bekliyor...

Çok söze gerek yok. Faşizm ve içinde barındırdığı tüm malzeme hemen yanıbaşımızda pusuda bekliyor. Kardeşlik ve birlikteliği tektiplik sanan, işe gelince "medeniyetler beşiği" diye lanse edilen ama aynı cümlede tek bir ırk ve inanç için vaad edilmiş topraklara dönüştürülen bu coğrafyada düşmanlık ile bezenmiş siyasi ürünler her zaman prim yapıyor. "Ama onlar da..." diye başlayan her cümlede birbirimizi katlettiğimiz, kin ve intikam kültürünün kolaylıkla "değerli bir ahlaki meziyet" sayıldığı bir yerde faşizm hemen yanında, en küçük hareketinle uyanacak bir çakal gibi, sırıtarak beklemekte. O yüzden ne unutmaya ne de yokmuş gibi davranmaya hakkımız var.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

“Benim diğer dükkânın kepenklerini kırarak içeri girmişler. Meğerse bizim dükkâna giren de, iki dükkân aşağımızdaki Karadenizli meslektaşımız, LazMehmet’miş. Dükkân komşumuz, meslektaşımız Laz Mehmet yağmacılardan birisiydi yani. O günden sonra bir daha selamlaşmadık.” (Sarkis Çerkezyan)

“Bu olaylardan sonra bir de ‘Vatandaş Türkçe Konuş’ sloganı çıkınca, ister istemez doğup büyüdüğümüz, anavatan bildiğimiz, askerlik yapıp, vergi ödediğimiz ülkede kendimizi yabancı hissetmeye başladık. Yunanistan’a bu olaylardan 15 sene sonra, 1970’te göç ettik. İçimde kin ya da nefret duygusu yok. Ancak bir burukluk var.” (Pavlos Rahçopoulos)
 
“…tramvayımın arkasına bir buzdolabı bağladlar, yolu açmak için durduğumda normal yolcularda inip, yağmadan bir şeyler kapıp yine biniyordu.” (Olaylar sırasında vatmanlık yapan Muzaffer Çelik)
 
“O akşam kocam işteydi. Saat üçte geldi; Sirkeciden, Yenimahalleye yayan geldi. O da kırıp yırtıp da geliyordu, ne yapsın. Kırmayan, yıkmayan gâvurdur, diye düşünüyorlardı.” (Tarihe Bin Canlı Tanık projesi kapsamında 74 yaşındaki ev kadını F.S. ile yapılan görüşmeden.)
 
Görkem Özizmirli // http://www.academia.edu/
Fotoğraf : Açık Radyo (Picasa)
 
Murat Mrt Seçkin // Eylül 2016

 GERİ