karga awdio

#KargaPazarSineması No. 3

2 adet Vincent Gallo'lu öneri

Hayır, Buffalo 66, Brown Bunny veya Essential Killing’den bahsetmeyeceğim. La Leggenda di Kaspar Hauser’den bahsedebilirdim tabi ama pazar günü de bünyeyi yormayalım. Bunlar iyi-hisset kafaları. Yani neden olmasın?

Kahvaltı Sonrası:

Fazla düşünmeyelim, bağırış çığırış olmasın derseniz: Palookaville

Vincent Gallo’nun kariyeri aslen Arizona Dream’deki harika North by Northwest canladırması ile başlamıştır diyebilsek de indie ortamlarda asıl ününü Buffalo 66 ile kazanmıştı. Palookaville bu ikisinin arasında pek de sesini duyuramamıştı o vakitler. Yönetmen koltuğunda Alan Taylor’ın (kendisi şaşırtıcı bir biçimde yeni Terminatör’ü de yönetiyor) debütü olan yapım, Amerikan bağımsızlarının altın çağına girişte gayet keyifli bir filmdi.

Gallo’nun yanında William Forsythe ve Frances McDormand gibi isimlerin de yer aldığı film, küçük bir kasabada bir şekilde para bulup yollarını çizmek isteyen ve çok da genç olmayan 3 arkadaşın basit bir soygun planlarını konu alıyor. Cin fikirler, aksiyon ve gereksiz taramalar yok. Tüm filme sinmiş olan, hayata karşı sessiz öfke hali oyuncuların da başarısıyla bu filmi kanımca Dream with the Fishes gibi bir hazine yapıyor. Gallo’nun “hırslı” Woody Allen duruşu ise pek eğlenceli. Sonbahar geliyor, yağmurlu bir öğle vakti dileyeyim.

Palookaville // Alan Taylor // 1996 // Amerika // 92 dakika

Fragman (dış ses felaket, takılmayın) :

 

Akşam vakti:

Romantik komediler zararlı bir tür olabilir. Ama işin içinde Vincent Gallo varsa: Get Well Soon

Post-Seinfeld döneminin pek keyifli komedilerinden biri Get Well Soon. Vincent Gallo’nun gene Woody Allen-vari bir rolle karşımıza çıktığı film, ayrıca dönemin ünlüleri Courteney Cox ve Jeffrey Tambor’u da (ki The Larry Sanders Show’daki haline benzer bir kıvamdadır burada) kadroya katınca güzel bir enerji elde etmiş.

Bobby Bishop (Gallo) depresyonda bir talk şov sunucusudur. Ünlü olmadığı geçmişine dönmek ve eski aşkına kavuşmak istemektedir. Canlı yayında saçmalar ve olaylar gelişir. Güzel bir New York, olabildiğine sempatik akıl hastalarıyla tonunu, ritmini çok iyi tutturmuş bir film Get Well Soon. Romantik komedilerden midesi bulananlardan bile olsanız şans verebilirsiniz. Bu arada Courteney Cox’un kardeşi rolünde Reg Rogers’ın da harika olduğunu belitmeden geçmeyelim. Ayrıca filmi bütünüyle YouTube’de de bulabiliyorsunuz.

Get Well Soon // Justin McCarthy // 2001 // Amerika // 95 dakika

Fragman (gene o lanet dış ses) :

Utkan Çınar

#KargaPazarSineması GERİ