karga awdio

Yorum: J Mascis

Mascis’in akustik soloları güzel akıyor

30 yıllık, pek önemli bir Dinosaur Jr. kariyerinin yanında, Mascis son yıllarda akustik ağırlıklı solo albümleriyle de güzel müzik sağlıyor bizlere. 2011’deki Several Shades of Why’dan sonra yeni yayınladığı Tied to a Star da gayet başarılı bir çalışma. Şehirli bir hipster kahramanı olan Mascis, 2011’de ilk (harbici) solosunu yayınladığında aynı sene Thurston Moore da Beck katkılı bir akustik solo (Demolished Thoughts) yayınlamıştı. Mascis’inki daha iyiydi. 2. albüm Tied to a Star da, gene bahsini geçirelim, Beck’in 2002 tarihli başyapıtı Sea Change'i hatırlatan bir güzellikte. Tabii ondaki kadar prodüksiyon bolluğu hissedilmiyor burada. Mascis’in ilginç ama bu tarzla da gayet iyi işleyen sesi ve zaten iyi (kasıtlı-sarsak mı demeli acaba?) çaldığını bildiğimiz gitarı rahatlıkla yetiyor şarkılara. İlk albümde Kurt Vile konuktu; burada da albümün ağırtoplarından "Wide Awake"de Chan Marshall’ı (Cat Power) duyuyoruz. Ayrıca Mark Mulcahy de var.

Bu aralar aslen Moda’lıların seyretmesi gereken Portlandia ve Richard Ayoade’nin başarılı Dostoyevski uyarlaması The Double gibi kaliteli işlerde de küçük rollerde karşımıza çıkan Mascis, duyduğumuza göre zamanında Nirvana’ya gitarist de oluyormuş. Amerikan müziğinin (indie) ikonlarından biri olmaya başladığını söylesek yalan olmaz herhalde.

Thurston Moore da Ekim’de yayınlıyor The Best Day adında bir albüm. Gene tarihler denk geldi, bakalım nasıl olacak? Ama sanırım onunki bu sefer daha gürültülü bir çalışma olacak. Bir de Mascis'in Dinosaur Jr.'dan yakıni Lou Barlow da 2009'daki Goodnight Unknown benzeri bir şeyler sunsa o zaman bayram olur. Çok başarılı bir albümdü.

Utkan Çınar

 

“Wide Awake” :

 

Portlandia ve J Mascis:

 GERİ