karga awdio

Kısa ve Acılı 004: Jakuzi - Hata Payı

Jakuzi yeni albümü Hata Payı'nı yayınladı.

Kısa:

İlk yayınından beri gelen her işini merakla beklediğimiz Jakuzi yeni albümü Hata Payı'nı yayınladı.

Her nedense gitar müziğinin herhangi bir janrı tekrar yükseldiğinde bunu trend olarak görmeyip özellikle her daim aşağılanan seksenler (ama aslında yetmişler) hissiyatlı sesleri duyduğumuzda "Yaa bu zaten yapıldı..." diyerek küçük görmeyi görev edinmişiz. İşi hemen nostalji pornografisine çevirmeyi başaran bünyelerimize inatla aslında elektronik devre bazlı müzikler tam da zamanımızın karanlık ve yaşaması gittikçe zorlaşan geleceğinin fon müzikleri olarak buradalar. Kendi adıma müzikte yepyeni, yaratıcı ve "çok acayip" bir şey beklememekle beraber zaten var olanı kendi teması ile güzelleştirmek ve dinlenebilir yapmak daha çekici geliyor. Bu anlamda Jakuzi ve onunla beraber iyice ayyukaya çıkan snyth pop- dark wave- ve bilimum bu uzantılara sahip sesler içerisinde hem kayıtları, hem içeriği hem de sahne performansları ile bambaşka bir yerde duran, değerli bir varlık.

Acılı:

VHS, Beta, BetaCam ... nasıl formatta olursa olsun video kayıtları her zaman beni gerer. YouTube veya herhangi bir yerde, yine herhangi bir konu ile ilgili video kayıtları görselin anlattığından başka bir dünyaya götürüyor beni. Tekinsiz, değişebilir ve belki tamamen yanılgıdan oluşan. Hata Payı tam da orada duruyor. Video oynatıcınızın bir türlü oturmayan tracking ayarı, Mecidiyeköy'de Blade Runner hissiyatı ama en önemlisi nerede olduğu yıllarca dikte edilmiş bireyin (dinleyici ya da müzisyen ya da o sese çarpan herhangi biri) anlaşılır huzursuzluğu...

(Kısa ve acılı bir eleştiri serisi değildir, bana ne ifade ediyor notlarından oluşmaktadır. Sevmediğiniz seste bile bir güzellik vardır.)

Mart 2019 / mrt



GERİ