karga awdio

Srebrenitsa

8 bin 300 Boşnak Srebrenitsa'da öldürüldü…

Srebrenitsa soykırımı 1991-1995 Yugoslav iç savaşının en kanlı hatırası.

Sırp orduları güvenli bölge ilan edilerek silahtan arındırılmış bölgede kadın, çocuk demeden resmi rakamlara göre 8372 kişiyi öldürmüştü.

İkinci dünya savaşında yaşadıkları tecrübe sonrası ırkçılık ve soykırım gibi kelimeleri utanç duvarına yazdığını iddia eden Avrupa'nın gözünün önunde gerçekleşen, olaylar sırasında bölgede bulunan Barış Gücü askerlerinin müdahale edemediği-etmediği bir acı anı. Avrupa olayı "ne olduğunu anlamadık, şoktayız'a getirirken, doğu ülkeleri siyasetçileri de öldürülen müslümanlar üzerinden prim yapmakta sakınca görmediler, kendi ülkelerinde tıpkı Filistin konusunu sömürdükleri gibi sömürüp bolca oy ile kazanç sağladılar.

Baş sorumluları uluslararası mahkemelerce yargılansa da o gün hiçbir zorlama olmadan, sadece nefret duygusu içinde bölgeye giden birçok insan çaldıkları, tecavüz ettikler, parçaladıkları hayatları yanlarında kar alarak hayatlarına devam etmekte.

Güvenli ve izole Avrupa birçok insanın gözünde değerini yitirdi. Doksanlardan itibaren de Avrupa'da faşist-ırkçı-aşırıcı hareketler üye sayısını ve gücünü arttırarak büyümeye devam etmekte. 

 GERİ