karga awdio

Brek'in Kerameti

Berk Sivrikaya'nın solo projesi Brek'in ilk albümü TV Juice çıktı

Öncelikle belirtmek isterim ki; ne Pastapasta'nın, ne Mispis'in, ne de Nihil Piraye'nin değerinin bilinmediğini düşünüyorum. Hadi ilk ikisi erken geldiler belki ama yine ileriden gitmiş olsa da bugün Nihil Piraye'nin müziğini fark etmek daha kolaydı en azından. Olmadı. Hiçbiri hak ettiği ilgiyi bulamadı. Artık birkaç günlük yoğunlukta müzkal ziyafet sunan festival yok İstanbul'da. Güneylerdekiler zaten garanti isim avında. Ama hani zamanı ya şimdi, olsa şöyle baba bir festival, Nihil Piraye'yi ana sahnede gece görmek ve duymak isterdim. Yerleri orası bana göre. Hem sahne performansı olarak, hem de müzikleriyle.

Berk Sivrikaya yukarıdaki üç grubun da beyin takımından. Karşılıklı konuşurken "Olan biten her şeyin farkında, bunu da çok iyi ifade ediyor," der kafa sesiniz usuldan size. Ama alttan söyler, herhangi bir iddiayı bağırmaz Berk. Kendi kafa sesinde. 

Kerameti kendinden menkul, "Sahip olduğu özellikleri bağırarak, gösterişle söyleyen" demek. Keramet ise "Ermiş kimselerin gösterdiği olağanüstü davranış ya da durum". Dedim ya, Berk bağırarak söylemez. Yeni kimliği Brek'in albümündeki tüm şarkılarda kerameti kendinden ibaret. 

Lo-fi estetiğinde, ev stüdyosunda, sadece kendisiyle yapmış ilk albümünü. TV Juice; uyku saati geldiği halde odayı aydınlatan tüplü televizyonun karşısında yerde oturmuş bir çocuğun oyuna daldığı anları hatırlaması gibi. Oyunun ya da rüyanın en güzel yerini bırakamadığı anlarda altına kaçırışını da hatırlıyor ama o çocuk. Artık hemen iyileşmeyen yaralarını gösteriyor bize. 

TV Juice'u Brek'i tanıdığım için mi sevdim? Evet, albüme farklı bir gözle bakmamı sağlamıştır tanışıklığımız. Ama dinlerken her türlü içine alıyor. Esas kerameti de bu. Kendini de görüyorsun.

Tayfun Polat, Temmuz, 18GERİ