karga awdio

2017'den eleğin üzerinde kalanlar #1

Diziler

(isimlere tıklayarak fragmanlara ulaşabilirsiniz)

Dizi furyası tam gaz devam ediyor. Artık çok daha seçici olmak lazım. Bu sene oldukça popüler olan Stranger Things, The Handmaid’s Tale gibi biraz ağdalı dilli yapımlardansa pek sözü geçmemiş işlerden bahsetmek isteriz. Öncelikle kısaca eleğin üstünde kalanlara bakalım. Susan Sarandon, Jessica Lange ve Alfred Molina’nın tecrübelerini konuşturduğu Feud, sonu gelmez şekilde yapılan süper kahraman uyarlamaları arasından farkını gösteren Legion ve önceki yıllarda tanıttığımız ve halen üst kalitede devam eden Better Call Saul, Bojack Horseman, Fargo (ve harika David Thewlis), Baskets, Narcos ve finalini yapan Bloodline gibi yapımlar yılın kazananlarıydı. Ayrıca 2. Sezonlarıyla final yapan; Hugh Laurie’nin House’dan beri en iyi işi olan ve D rolünde Ethan Suplee’nin unutulmayacak bir karaktere imza attığı Chance; sınırları zorlayan, köşeli komedi dalında ve Walton Goggins’in çok iyi iş çıkardığı, uçuk Vice Principals’ı da sayalım. Tabii asıl hikâyeyi sona sakladık. 25 yıl aradan sonra 3. Sezonuyla geri gelen Twin Peaks de çok büyük bir beklentinin altında ezilmedi hatta üste bile çıktı. Aşağıda değineceklerimiz yıl sonu listelerinde yer almayan yapımlar. Umarız ilginizi çekerler.

 

Sneaky Pete:

Sneaky Pete 10 yıl önce de yayınlanmış olsa sırıtmazdı. Bu nostaljik ve nahif havası zaten onu çekici yapan. Yıllarca sağsa solda, yer yer akılda kalan karakterlerle (özellikle The Rum Diary’de) tanıdığımız Giovanni Ribisi’nin başrolü aldığı yapım, bir kimlik hırsızının hapisten çıkınca koğuş arkadaşının yerine onun 20 senedir görmediği ailesine dahil olması ve peşindekilerden gizlenirken ailedeki gizemlere tanık olmasını konu alıyor. House‘un yaratıcılarından David Shore ve tabii ki Breaking Bad’den bildiğimiz Bryan Cranston’ın yarattığı yapımda Ribisi’nin yanı sıra yer alan Margo Martindale, Peter Gerety ve gene Cranston da parlıyor. Rolünü satmaya çalışmayan sevilesi karakterlerin olduğu yapımları özlemiştik. İkinci sezonunu da alan Sneaky Pete annemizin özlenen pilavı gibi.

 

Get Shorty:

3:10 to Yuma, Justified gibi film ve dizi uyarlamalarını da sevdiğimizi Elmore Leonard’ın Get Shorty’si 20 sene evvel sinemaya adapte edilmişti aslında. John Travolta, Gene Hackman, Danny DeVito gibi isimlerin yer aldığı film hala iyi hatırlanır. (2005’te Be Cool adıyla ikincisi de yapıldı ama onun hafızalarda yer ettiğini pek sanmıyoruz.) Dizi versiyonu ise filmden çok daha farklı gene Sneaky Pete’in damarında pozitif, nahif ve gayet de eğlenceli bir yapım. Nevada’da uyuşturucu kuryeliği yapan İrlandalı dostumuzun eline geçen bir senaryo sonrası Los Angeles’ta film yapma hayallerine kapılmasıyla başlıyor. Chris O’Dowd’ın başrolünün yanı sıra özellikle Ray Romano, Sean Bridgers, Peter Stormare ve Lidia Porto harikalar. Drama, şiddet, mizah ve romantizmi çok kolay birleştiren yapım 2. Sezonun da aldı. Biz diyelim de.

 

Nirvanna The Band The Show:

Mizah anlayışı kişiye göre oldukça farklılık gösterir. Bu yüzden Nirvanna The Band The Show’dan bahsederken farklı mizah yaklaşımının herkese ulaşabileceğinden emin olmadığımızı da eklemeli. 2016’da yayınladığı "aya gidiş komplosu" filmi Operation Avalanche’la dikkatimizi çeken Kanadalı aktör-yönetmen Matt Johnson ve Jay McCarrol’un yarattıkları ve başrolleri paylaştığı dizi, Toronto’nun popüler mekânlarından The Rivoli’de sahneye çıkma denemelerini belgesel formatında konu alıyor. Ama bundan çok daha fazlası. Aşırı hevesli ve coşkulu Johnson’un, McCarrol’u da “düşünmeden aksiyona geçme” yolunda ikna etme çabalarının yanında absürde selam çakan hikâyeleri gayet iyi kotarılmış. Popüler kültür öğeleri de paylarına düşeni gayet gırgır bir şekilde alıyor. 10 sene evvelden The Flight of the Conchords’u hatırlayanlar bir yakınlık kuracaklardır. 2. ve 3. sezonu da olacak, oluyor. Eğlenceli demişken Beavis & Butthead’in yaratıcısı olarak bildiğimiz Mike Judge’ın animasyon/belgesel formatındaki Tales from the Tour Bus‘ının da bahsini geçirelim. Outlaw country efsanelerinin inanılmaz ve bir o kadar da eğlenceli hikâyelerini anlatmakta çok başarılıydı. Özellikle Johnny Paycheck ve George Jones’lu bölümleri muazzamdı. Diğer türleri de işin içine katarsa uzun soluklu bir işe dönüşebilir.

 

Mr. Mercedes:

Bu sene mecmuada bolca Stephen King muhabbeti döndürdük. Ee bu da normal, çalışkan yazarın aralıksız film ve dizi adaptasyonuna maruz kaldık. İyisi de kötüsü de vardı ama sonuçta herhalde hepsinin kitap halleri tercih edilir. King’İn 2014-2016 arası yayınladığı üçlemesi Bay Mercedes’in uyarlaması olan 10 bölümlük yapım da kitabın heyecanına ulaşamasa da kalbur üstü bir uyarlama olduğunu söylemeli. King’in de yakından ilgilendiği hatta bir sahnede kendini de gösterdiği seri, emekli polis Bill Hodges ve psikopat katil Brady Hartsfield’in mücadelesini konu alıyor. Hodges rolünde pek sevdiğimiz usta aktör Brendan Gleeson, Brady rolünde ise Harry Treadaway gayet iyi iş çıkarıyorlar. ‘70’ler folk'u ve punk’ın özgün örnekleriyle sahneleri doldururken günümüzün vahşi toplumunu da gayet yerli yerinde yansıtıyor. İkinci sezon da yolda.

 

Kurgu/Belgesel Suç Dizileri:

Bu bölümde tek bir dizi yerine bir furyadan bahsetmek isteriz. Amerikanın şiddet tarihini bakış atmak son yıllarda pek moda ve sıklıkla da iyi sonuçlar veriyor. Kayıp bir rahibeden çocuk tacizine evrilen belgesel/seri The Keepers, aslında çok güçlü bir konunun biraz da heba edildiği gene de çok iyi iş çıkaran Paul Bettany’nin hatrına burada yer alan Manhunt: Unabomber, David Fincher’ın bir nevi Zodiac’ın dizi versiyonu olarak ortaya çıkardığı seri katil çözümlemesi Mindhunter, türün belgeselleriyle şaşırıtıcı bir biçimde çok ayarında dalgasını geçen American Vandal, CIA ve beyin kontrolü üzerine Wormwood kalburüstü yapımlar olarak dikkat çektiler. Önümüzdeki dönemde Making a Murderer’ın 2. sezonu, OJ Simpson davasının ardından Gianni Versace cinayetine odaklanan American Crime Story’nin yeni sezonu ve Taylor Kitsch ve Michael Shannon’lu Waco 'nun türün manalılığını devam ettirecek işler olmasını bekliyoruz.

Geçmiş yıllar için buralara gidebilirsiniz: 2014, 2015, 2016

 

Utkan Çınar

19.12.2017GERİ