karga awdio

Outro'dan: Diary Of Dreams - X

Darkwave, goth., synth pop, EBM... Kendi başına yeni bir endüstri yaratmış karanlığın ve distopyanın sesleri.

Darkwave, goth., synth pop, EBM... Kendi başına yeni bir endüstri yaratmış karanlığın ve distopyanın sesleri. Çok değil belki yirmi yıl öncesine kadar yeraltında umutsuz ve umarsızca gezinen bu sesler şimdi koca bir kitleye seslenir oldu. Kabul etmek lazım ki bu türlerin gittikçe daha fazla ön planda olmasının müsebbibi dokunulmazlık açısından endüstriyel elektronik müziğin Sezen Aksu’suna dönüşen Trent Reznor’un Nine Inch Nails’i ve her konseri yüksek aksiyon ve teknoloji içeren Rammstein’ın önlenemez yükselişi oldu. Tabii ki her yükselen değer gibi onlarca birbirinin kopyası, klişe ekipler çıkmaya başladı.

Bugünkü ekibimiz ise seksenlerin sonlarından beri işin içinde olan  Diary Of Dreams ve  2011 çıkışlı Ego: X albümü.

Diary Of Dreams – Ego: X (2011 Accession Records)

Her şeyden önde çok klişe olacak ama söylemeden edemeyeceğim, elinizde baştan sona düzgün bir kurgu ve senaryo ile kotarılmış bir film var gibi düşünün. Ekip geçişlerden, şarkı sıralamasına albümün koşusundan uzaklaşmamanız için elinden geleni yapmış. Projenin yaratıcısı Adrian Hates’in vokallerine eşlik eden Amelia Brightman’ın (Gregorian) vokalleri ve ara ara yaylılar ile süslenmiş şarkılar darkwave ve ambient dersi olarak karşımızda duruyor.

Kim ne derse desin bu tarza en uygun dil olduğunu düşündüğüm Almanca (diğeri de İspanyolca) şarkılar zaten ekibin alamet-i farikası. Derli toplu miksleri, tüm enstrümanların abartısız kullanımı ve intro'lar ile baştan sona dinlenecek bir başucu albümü var elinizde. Diary Of Dreams’in belki en iyi albümü değil ama belli ki yıllar sonra hâlâ dinlemekten sıkılmayacağınız bir iş var karşımızda.

Hep dediğimiz gibi müziğin eskisi, yenisi yok. O yüzden arşivleri kurcalamaya devam edin. Şaşıracağınız çok şey çıkabilir.

Not: Diary Of Dreams 1 Mart Çarşamba günü IF Performance Hall'da sahne alacak. Meraklılarına kaçırmamalarını tavsiye ederiz.

Outro / mrt / Şubat 2017GERİ