karga awdio

Jean Jacques Perrey Veda Etti

Moog bir dostunu daha kaybetti...

Eğer bugün popüler elektronik müziğin yüzü gülen tarafını dinliyor ve neşe içinde dans ediyorsanız bunun en büyük sebeplerinden biri Jean Jacques Perrey'dir. Moog denen ve yarım yüzyıldan fazladır hala  şaşırtabilen bu cihazın sihirbazı olarak numerik müziğe öncülük etmiş bir proje insanıdır. Aynı zamanda da popüler müzik ile yaş-gençlik  arasındaki anlamsız saplantıyı yok sayan güzel bir abidir. 

Perrey 50'li yılların sonlarından itibaren musique concrete ile bağlantılı olarak elektronik müzik üzerine çalışmaya başladı. Bugün belki punktan sonra müzikte kendin yap tekniğinin (D.I.Y.) en mühim adımı olan elektronik müziğin temellerinden olan loop teknikleri üzerine dönemim bir çok önemli müzisyeni ile çalıştı. Dostu Robert Moog sayesinde rütbeli Moog müzisyenlerinden biri oldu. John Cage'in ortağı Gershon Kingsley ile de en önemli loop albümlerinden birini altmışlı yılların ortalarında çıkarttı. Sağda solda duyabileceğiniz bir çok klasik Moog melodisi Perrey'in elinden çıkmadır. Kendisi hiç durmadan üretmeye, öğretmeye ve ortak çalışmalarına devam etti.

Şimdi her ne kadar Moog en yakın dostlarından birini kaybetse de Perrey'in sonsuz diskografisi ve onun etkiledikleri bize üçbin yıl daha yeter gibi gözüküyor. 

Sevgiyle ve saygıyla...

 

 

 

Mrt // Kasım 2016GERİ