karga awdio

Ten 25 Yaşında

Her sayfası defalarca okunan kitap...

Vakti zamanında eski Moda İskelesi alkolsüz, huzur dolu bir cafe, restoran, bistro şeytan üçgeninde değildi. Yıkık binanın içi tatlı üre kokusu, ara sıra kenidini gösteren şırıngalar, kırık bira şişeleri ve bolca bally ile doluydu. Üst katı babalarından kaptıkları ya da Rus pazarından hediye alınmış analog  fotoğraf makinaları ile ilk denemelerini yapan vizörcülerin uğrak yeriydi. Rahat rahat öpüşmek için güzel ortamdı. Tüm bunların yanında Avam Kamarası isimli mekân-tekne, yine buradan kalkıp kısacık turlarını yapardı. Hep bir ağızdan şarkılar söyleyen kayıp ama o dönemde aslında tercihleri yüzünden siyah kumda beyaz taş kadar net görünür bir nesli taşırken, belki de verdiği güzel hizmetin farkında olmayan o tekne.

Dün 25 yaşına girmiş olan Pearl Jam’in Ten (1991, Epic) güzelliği size ne hatırlatır bilemem ama bana bunları hatırlatıyor. Her dinleyişimde bugün yaşıtım olan ve neredeyse hepsi güzel sözler söyleyen, güzel düşünen onlarca adam ve kadının o heyecanlı, dolu dolu gençlikleri geliyor.  Grunge gibi bir güzelliğe aklımızın müziğe çalıştığı, hayatımızı yönlendirdiği ve bir şekilde kararlarımızı savunacak kadar bilinçlendiğimiz dönemde denk gelmiş olmanın şanslılığını hissediyorum. Üstelik çaldığım herhangi bir kabinde “Even Flow”, “Porch” veya “Black” döndürdüğümde o insanların hâlâ ne kadar genç olduğunu, boyum kadar çocukları olsa da, saça-sakala ak düşse de nasıl genç kalacaklarını, şarkı dönerken yanı başlarında yarı yaşlarındaki kardeşleri ile nasıl yaşıt olduklarını görüp seviniyorum.

Şimdi kan ve yalan ile modellenmiş, hergün felaket haberi beklediğimiz, felaket tüccarlarlarının, istismar broker'larının ülkesinde/dünyasında nasıl hâlâ ayakta ve umutla, söyleyecek sözümüzün bitmediğini böyle güzellikler sayesinde anlayabiliyorum. Müziğin bizleri nasıl beslediğini, sözlerini anlamasak bile dünyadaki milyonlarca kişi ile aynı kozaya sığmamızı sağladığını anlayabiliyorum. Kavga, küfür ve aşağılama yerine kendimizi ses ile nasıl savunduğumuzu...

Teşekkürler Pearl Jam...

Murat Mrt Seçkin // Ağustos 2016GERİ