karga awdio

Marcel Sen Bize Ne Yaptın?

Evet bunların hepsi punk derim, hepsi Duchamp, hepsi Dada...

Dün (28 Temmuz 1887, aslında bugün de sayılabilir) aziz Marcel Duchamp'ın doğum günüydü. Seksenbir yıllık hayatına bin türlü hınzırlığı sığdırmış, bizim gibilerin ebeveynlerinin (küçümseyen ses tonu ile) "bohem mi olmak istiyorsun?" sorusuna kocaman bir evet cevabı olmuştur.

Bugün dev bir alışveriş merkezinin yüzlerce marka ve slogan ile döşenmiş ve klasik boyda bir insanın en üstüne uzanamayacak şekilde yükseltilip yüceltilmiş imajına baktığımızda her ne kadar aklımıza Andy Warhol gelse de orada, tüm o markaların yanında küçücük kalan tüketiciyi ilk resmeden aslında Duchamp'tır. Kavramsal sanat ile ilgili tüm küçümsemelerde illaki kullanılan "Çeşme" eseri ise tam da o küçümsemeyi suratına suratına vurur zaten.

Duchamp kimdir dersen mesela ben ve benim gibi sanat okullarından mezun olmamış sadece delice merak salmış insanların bu mecrada hareket etmesine destek olmuş kişidir derim. Mesela punk popüler müziği üretimi/ tüketimi açısından daha ulaşılabilir ve insani ya da sosyal açıdan daha değerli hale getirdiyse Duchamp’da aynı şeyi sanata yaptı derim. Herkesin eğlenebileceği, ulaşabileceği ve üretebileceği bir sanat. Bunu belki pek zorluk çekmemiş varlıklı bir insanın yapmış olması sinir bozucu ve gayri samimi olabilir ama zaten olay kimin yaptığı değil ortaya ne çıktığı değil mi? 

Belki de Duchamp tüm şımarıklığı ile zaten punk'ı yarattı. Tıpkı  John Lydon, Tom Verlaine ya da Alan Vega gibi tüm diğer şımarıkların yaptığı gibi.

Sıkıntı ve monotonluk, loop kültürü, tekrar ve tekrar. Modern hayatımız besleyen güzellikler...

Evet bunların hepsi punk derim, hepsi Duchamp, hepsi Dada...

Teşekkürler... 

Murat Mrt Seçkin // Temmuz 2016

 GERİ