karga awdio

Canlı Tarih #14

Tanrı aşkına Steve

Geçtiğimiz günlerde Steve Vai’nin 2. solo albümü 1990 tarihli Passion & Warfare 25. yılı anısına tekrar yayınlandı. Vai’yi muazzam gitarcılığının yanı sıra bir besteci olarak saygı gören bir müzisyen seviyesine yükselten bu albümün kutlamasını da gene bu albümde yer alan ve Vai’nin en çok bilinen bestesi diyebileceğimiz For the Love of God’ın canlı bir versiyonu ile kutlayalım isteriz. 1996’da Minneapolis’teki G3 konserinden gelecek bu kayıt. G3 hikayesinden de biraz bahsedelim. Vai’nin gitar hocası olarak da bildiğimiz bir başka gitar virtüözü Joe Satriani’nin başlatığı G3 turneleri genelde Joe Satriani’nin yanına 2 tane daha (çoklukla Vai) alarak verdiği konserlerden oluşuyor. 1996’da başlayan hareket 20 yıldır sürmekte ve Steve Morse’dan Robert Fripp’e, Yngwie Malmsteen’den John Petrucci’ye, Paul Gilbert’tan Steve Lukather’a, farklı tarzlardan önemli gitaristlere yer verdi. Genelde her 3 gitaristin kendi setlerini çaldıktan sonra hep beraber rock tarihinden önemli gitar şarkılarını yorumlamalarıyla sonuçlanıyor. Gitarın eski etkinliğinde olmadığı şu zamanlarda biraz zorlanabilir dinleyiciler ama ilk başladığında bulunmaz nimetti. Aşağıda dinleyeceğiniz Vai performansı albüm olarak da yayınlanan 1996 tarihli ilk G3 turnesinden. Daha sonra 3 albüm daha yayınlandı ama hiç biri ilki kadar etkileyici değildi diyebiliriz. Vai’yi sevmek de, sahnedeki şovmen tavırlarına uzak kalmak da mümkün. 2000 yılında Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki konserinde sahneye o sıralar Uefa şampiyonluğuna yürümekte olan Galatasaray'ın formasıyla çıkmış, binbir zıpırlıkla devam ettirmişti performansını. Ama Zappa’nın yanında başladığı kariyerinle, özgün bir yetenek olduğunu kabul etmek lazım. Bu şarkıyı stüdyo versiyonundan daha iyi çalabilmek de herkesin harcı değildir herhalde.

(Bu performansta Vai’ye destek olan gitarcı Mike Keneally’i de ayrı parantez açmak lazım ki açtık. Aynı konserdeki “Answers” performansında Vai’ye attığı destek unutulmazdır. Maalesef internette iyi bir kaydı yok, ellerinizden öper)

(şarkı 1:40 gibi başlıyor.)

Bir de modern Vai dinleyelim. Fransız elektronikçi M83’ün son ve gayet pop ve funky albümü Junk’a attığı destek “Go”:

(Önceki Canlı Tarih'ler için numaralara tıklayasınız: Jeff Buckley: #1, Reznor, Murphy, TV on the Radio: #2, Adrian Belew: #3, REM & Neil Young: #4, Petty, Lynne, Prince: #5, Bob Dylan: #6, Radiohead: #7, John Grant: #8, Massive Attack: #9, John Butler Trio: #10, Les Claypool's Bucket of Bernie Brains: #11, Bruce Springsteen: #12, Stevie Ray Vaughan: #13)

 

Utkan Çınar / 23.07.2016GERİ