karga awdio

Ay Döner Yine Bizi Bulur...

1969 yılı 21 Temmuz sabahında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ay yüzeyinde ilk adımı attı.

1969 yılı 21 Temmuz sabahında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin  ay yüzeyinde ilk adımı attı. Böylece yeryüzü dışında insanoğlu uzaydaki ilk fiziksel izini bırakmış oldu. Daha da önemlisi S.S.C.B. ve A.B.D. arsındaki “Uzay bizimdir” savaşıda son bulmuş oldu. Tabii bundan sonra paralar daha hayırsız bir iş olan nükleer ve uzun menzilli savunma tekniklerine harcanmaya başladı. Sonuçta daha az para harcayarak dünyayı yok edebilme imkanını elinde tutmak en mantıklı çözüm olarak düşünüldü sanırım.

Apollo 11’in seyahati ile ilgili tüm dünya tarifsiz bir heyecan yaşasa da bugün bile aslında o uçuşun hiç olmadığına, herşeyin stüdyo ortamında hatta meşhur 51. Bölge’de yapıldığına dair iddialar ortaya atılıyor. Soğuk savaş döneminde herşey mübah olduğundan bizlerin de ister istemez aklı gitmiyor değil o taraflara.

Yine de doğru veya sahte bu üç insanın “Sessizlik Denizi”ne inişi ve ayda geçirdikleri 21 saat hepimizi hala heyecanlandıran ve çoğumuzun aklında olan uzaya gitmek hayalini bolca besleyen maceralardan biri.  

Fırsat bu fırsat diyerek ben de bir ay şarkıları listesi yapayım dedik. Yüzlerce aylı şarkıdan ilk aklıma gelenleri koydum. Hiç olmadı hal ve tavırlarımız üzerinde ciddi etkisi olan bu eski dosta bir selam göndermiş oluruz.

David Bowie: “Moonage Daydream”

Concrete Blonde: “Mexican Moon”

The Police: “Walking On The Moon”

Television: “Marque Moon”

My Bloody Valentine: “Moon Song”

Belle & Sebastian: “Waiting For The Moon To Rise”

Mercury Rev: “Tides of the Moon”

Mrt / Temmuz 2016

 

 

 GERİ