karga awdio

#pekneşeligünler : Marc Almond

Gökkuşağında olmayan renkler

Benim için Marc Almond David Bowie'nin değeri çok bilinmeyen kuzeni gibi oldu. Yaptığı işler, sahne performansı, tüm işlerine kattığı oyunculuk yeteneği, androjenlik, bdsm ve lgbti sularında tatlı tatlı ve rahatça yüzmesi. Fausto Papetti romantizmi ile John Waters anarşizmini birbirine karıştırıp bunun içine bir de Liberache rüküşlüğünü sıfır yapaylık ile ekleyebilmesi. Bunlar hep glam ile punk'ın ve sonradan sonradan herkesin gözüne giren new-wave'in güzellik tohumlarını atan hareketler oldu. Almond her ne kadar dönemsel olarak geç kalmış gözükse de glam-rock veya pop'un en önemli peygamberlerinden biridir. Türler arası melezliklerin piri, Jean Genet'in kız kardeşi...

Seksenlerin başında Dave Ball ile kurduğu Soft Cell ile başlayan, sonrasında sodomik ayinlere dönüşen performansları, sonrasında The Mambas ile yaptığı çalışmalar, milyon satan sololar, şanson projeleri, son yıllarda tutulduğu rus şarkıları ile oldukça geniş tuttuğu bir repertuar. Gerektiğinde binlerce insana konser veren ama aynı hissiyatı yer altındaki leş bir kulüpte veya lüks bir salonda kalburüstü insanlara da yaşatabilen bir güzel oyuncu da aslında. Bronski Beat, Psychic TV. ve Coil ile yaptığı çalışmalarla LGBTI bireylere verdiği destek ise zaten başlı başına bir güzellik.

Bugün kendisinin doğum günüymüş. Normalde #pekneşeligünler'de daha çok uyarlamalara yer veriyoruz ama Almond'un kendi sesinden bir seçki daha uygun olur diye düşündüm. İyi ki doğmuş.

Soft Cell: "Bedsitter"

Soft Cell & Clint Ruin (Foetus): "Ghostrider" (Suicide)

Marc Almond feat. Nico: "Your Kisses Burn"

Marc Almond: "A Lover Spurned"

Soft Cell: "Sex Dwarf"

Marc & The Mambas: "Black Heart"

Marc Almond: "Only The Moment"

Mrt // Temmuz 2016GERİ