karga awdio

Şuur Dediğin Bakkalda Satılır Mı? 63

Şuursuz olmayan bırakın bir günü bir saat bile geçirmemeye başladık.

Tam olarak Ekim 2015'ten beri şuur haberi yapmıyorum. Zaten şuursuz olmayan bırakın bir günü bir saat bile geçirmemeye başladık. Bu işin peşini bıraksak mı diye düşünürken her zamanki toplumsal balık hafızamız aklıma geldi. Bari hiç olmazsa burada bu şuurları tutup ara ara dönüp hatırlatabilirim diye düşündüm. Bundan sonra haftalık bir arşiv olarak, içerikte belli bir zaman dilimine bağlı kalmadan mümkün olduğunca düzenli paylaşayım diyorum. Bakalım saçmalıktan baskıya, cahillikten güç sevdasına ve dezenformasyona giden yol ne kadar çakıllı ya da ne kadar da rahat görelim.

Bizim 12-13 yıllık iktidarımızda medya fikir ve düşünce özgürlüğünün en ileri noktasındadır. Bizim iktidarımız basın mensuplarının cezaevlerine tıkıldığı dönem değildir. 

(Recep Tayyip Erdoğan - Can Dündar ve Erdem Gül'ün Anayasa Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararına dair tepkilerinden) 

Ülkemizde yaşanan hassas döneme duyarlı değerlendirmeler sonucu serginin yapılmaması yönünde karar alınmıştır.

(Aksanat'ın Rus küratör Katya Krupennikova’nın ‘Post-Peace’ isimli sergisini iptal sebebi)

Önce İstanbul’da Gezi Olayları denilen park, ağaç bahanesiyle başlatılan ve çok ince planlanmış bir provokasyonla karşımıza çıktılar. Zannetmeyin ki bu İstanbul’da planlandı. Zannetmeyin ki bu Türkiye’de planlandı. Hayır, içerisi dışarısı bu işi beraber planladılar ve birçok yerlerde bunu gördük. O kadar enteresan ki yurt dışı seyahatlerimizde bunun ipuçlarını bulduk. Nereden planlandı bunlar, bunu gördük. İşte bakın şimdi de Artvin’de Cerattepe olayı çıktı. Bu Geziciler neyse bunlar da yavru Gezicilerdir, bunu böyle bilin.

(Recep Tayyip Erdoğan - Artvin Cerrattepe halkının maden yapımına karşı duruşunu yorumluyor)

Zırhlı aracımızda oluşan teknik bir arızadan dolayı ateşleme mekanizması harekete geçmiş, olay sonucunda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşımızın tedavisi halen devam etmektedir. Bu müessir olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı vatandaşımıza acil şifalar diliyoruz. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmış olup sonucu ile ilgili kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

(Mardin’in Nusaybin ilçes’nde polis zırhlı aracından açılan ateş sonucu ölen 59 yaşındaki Dilça Ak ile ilgili Mardin Valiliği'nin açıklaması.)

Hedefimiz dindar nesil. Geçenlerde milli eğitim bakanımıza da söyledim. Bizim imam hatiplerde projelerimiz var. Doçentler profesörler çıksın, ‘Ben imam hatiplerde yöneticilik yapmaya varım’desin” ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: “İşte reform budur. Ben bu işin başını çekicek profesörlerimizin doçentlerimizin olduğuna inanıyorum.

(Acaba kim söylemiş...hatırlıyorum bir yerden ama...)

"Bizi başka politikalarda eleştirebilirsiniz, ülke bütünlüğü, terör söz konusu olunca o zaman eleştiremezsiniz, eleştirilmemeli. Ülke bütünlüğü için topyekun karşı durulmalı. Terör olayı olmuş, ama normal zamanda terör olayı yok elbette bizim terörle ilgili politikalarımızı da eleştirebilirsiniz."

(İçişleri bakanı Efkan Ala terör olaylarına ilişkin yorumlarda bulunuyor.)

İşte o günlerde vesayet muhalifleri avı başlamış; aydınlar, öğrenciler, gazeteciler, akademya mensupları bu avdan kurtulamamışlardır. O günlerde birini harcamak istediğiniz zaman “Şu dincidir veya PKK’lıdır.” dendiğinde, o kişinin kurtuluşu yoktur. Mesleklerinden olan, yuvaları dağılan ve hatta intihar edenleri bilirim."

(Vahdet gazetesi yazarı Prof. Dr. Namık Açıkgöz, 28 Şubat'ta çektikleri sıkıntıları anlatıyor. Sadece dinci kelimesi yerine muhalif koysak bugünden de bahsediyor gibi olacak ama siz ona söylemeyin)

3 bin çalışanımızla, şirketi ayakta tuttuk. Eğer şirketi ayakta tutmasaydık. Bugün, o ocak kapanacaktı. Olay yerine gidemeyen bilirkişilerin olmayan suçlamalarıyla, yargılanacaktık. Ama bu şirket ayakta kaldı. Yargılanmamız sürüyor. Bu maden bu kadar güvensizdi de, neden o zaman bu kadar insan çalışmak istedi?

(Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan savunmasında soruyor, değil mi ama...?)

Mrt // Şubat 2015

 

 GERİ