karga awdio

Tortoise ve The Ex İle Tatlı Pazartesiler

Fırsatı değerlendirip Tortoise'a soru cevap yaptık

22 Şubat yani bu Pazartesi Tortoise ve The Ex, Kod Muzik aracılığı ile Cemal Reşit Rey sahnesinde olacaklar. Biz de bunu fırsat bilip  Tortoise'dan Dan Bitney ve John Herndon'a aklımıza gelen bir kaç soruyu internet vasıtası ile soralım dedik. Sanırım turne yoğunluğundan olsa gerek oldukça kısa ve net cevaplar aldık. Olsun pazartesi konserde zaten söyleyeceklerini fazlası ile söyleyecekler zaten. 

Tortoise her zaman ortaklıklara açık bir grup oldu. Bu sefer de David Essex’in “Rock On”unda Todd Rittman’ı ve “Yonder Blue”da da Yo La Tengo’dan Georgia Hubley’i duyuyoruz. Bu fikirler nasıl oluştu ve katılım süreçleri nasıl gerçekleşti?

“Rock On”u yapmaya bir hevesle karar verdik ve Todd’un gayet iyi söyleyeceğini biliyorduk. “Yonder Blue” daha farklıydı. Onu enstrümental bir şarkı olarak düşünmüyorduk ama vokaller için de alan olduğunu fark ettik ve Georgia’dan denemesini istedik. Ona herhangi bir yol göstermedik veya sözleri yazmasını istemedik. Beklentilerimizin üzerine çıktı.

Konserlere devam ediyorsunuz ama son albümünüzün üzerinden de biraz vakit geçmişti. The Catastrophist’in besteleme, kayıt ve prodüksiyon süreçleri nasıl gelişti?

Tortoise albümlerinin şekillenmesi uzun zaman alıyor. Deneme/yanılmalar, revizyonlar, farkları miksler vb… Besteleme sürecini betimlemek zor. Bir müzik parçasını neyin ilginç kılacağını çözmeye çalışmak bayağı bir zaman alıyor.

Yeni albümünüzde bir krautrock havası seziliyor. Buna katılır mısınız?

Her zaman bu tarzın farkında olduk ve yer yer etkilendik. Ama şu ana kadar yaptığımız hiçbir işin odak noktası olmadı. Bu albümü yaparken bu kadar spesifik düşündüğümüzü sanmıyorum.

Bonnie “Prince” Billy ile yaptığınız harika cover albümün üzerinden 10 yıl geçti. Başka bir şarkıcı ile tekrar denemek ister miydiniz? Olsa kimi seçerdiniz?

Genelde şarkıcılarla çalışmayı tercih etmiyoruz. Olduğu zaman kazara veya bir arkadaşımızla, tanıdığımızla oluyor. Neil Young mesela. Billy Gibbons?

Üzerinden biraz zaman geçti ama Beck ve Thurston Moore ile Yanni’nin Live at Acropolis albümünü yorumladınız. Garip ama harika bir seçim! Nasıl bir tecrübeydi sizin için? Nasıl hazırlandınız?

Çok hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyordu ve hiçbir hazırlık yapmadık. Beck tüm aranjmanları ve hazırlıkları halletmişti. Müzik bize geldikçe doğaçlama bir şekilde yaklaştık.

Erken dönem konserlerimiz iki grupla birden gerçekleşiyordu (farklı zamanlarda). Kendi açılarından ikisi de ilham vericiydi. Heyecanla bekliyoruz konseri.

Kod Müzik'in düzenlediği Tortoise & The Ex (Feat. Ken Vandermark) konseri 22 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 20:00'de Harbiye Cemal Reşit Rey konser salonunda. 

Facebook etkinliği için tıklayınız

Kod Müzik: Facebook // WEB

Karga // Şubat 2016

 


 

 GERİ