karga awdio

2015 #kargakabin'de dönenler: riptide

Karga kabin görevlilerinden yılın muhasebesi

Hangi ruh haliyle girersem gireyim kabine, ellerim bir şekilde elektronik şarkılara gitti. '90'lardan birşeyler çalmaya kalktığımda özellikle sound kalitesi babında artık gayet eski tınladıklarını farkettim. 2010'ların keyifli geçtiğini düşünüyorum.

 

Spoon – Inside Out (They Want My Soul, 2014):

Kanımca 2010’ların en büyük hitlerinden birisi. Justin Vernon cover’ı da harikaydı. Fazla çalarak Karga çalışanlarını yormuş bile olabilirim.

 

Underworld – M.E. (dubnobasswithmyheadman (deluxe remastered), 2014):

Underworld son 2 senede tekrar yayım hareketine girişti ve bu muazzam grubu tekrar gündeme almak cuk oturdu. Hem dubnobasswithmyheadman hem de Second Toughest in the Infants’tan herhangi bir şeyi çalmak yeterli. Elektronik müzik sentetikliği nedeniyle zamana direnebilir diye bir kafa yok. Ama Underworld 20 yıl sonradan bakınca bile çok taze.

 

Kurt Vile – Life Like This (believe i’m goin’ down…, 2015):

Bu bir çocuk şarkısı da olabilir. Albümde seçilebilecek birçok şarkı var ama sanırım en çok bunun girişini mırıldandım kendi kendime.

 

Jamie xx - Seesaw (In Colour, 2015):

Tarihsel bir riff ve yılın en iyi albümlerinde birine imza atan Jamie xx’in albümde çokça bulunan zafer anlarından.

 

Mueller & Roedelius - Origami (Imagori, 2015):

Bu sene Dieter Moebius’u kaybettik. Harmonia ve Cluster çalarak sıklıkla anmaya çalıştım. Uzun yıllar suç ortağı olan Hans-Joachim Roedelius ise 80’inde tam gaz devam ediyor. Kraut kafası çok yaşasın!

 

Tame Impala – New Person, Same Old Mistakes (Currents, 2015):

Karga’da Türkçe pop çalmıyoruz ama herhalde en yakını bu. Kevin Parker değişim üzerine değişik bir şeyler denemiş. Değişik olmuş.

 

Wooden Wand – Dambuilding (Farmer’s Corner, 2014):

James Jackson Toth’un harika procesi Wooden Wand son yıllarda sık ama hep güzel albümler yapıyor. Asıl "When the Trail Goes Cold"u seçecektim ama videosunu bulamadım. Bu da güzel, lo-fi ve pek güzel gitarlar.

 

The War On Drugs – Under the Pressure (Lost in the Dream, 2014):

Yıllarca Tom Petty’i hangi keyifle çaldıysam, Adam Granduciel’i de aynı keyifle çalmaya devam ediyorum.GERİ