karga awdio

2015 #kargakabin'de dönenler: tai fu (Tayfun Polat)

Karga kabin görevlilerinden yılın muhasebesi

Önce kabinden Karga’ya bakmaktan bahsedeyim biraz. Devir bir tuhaf oldu. 20 yıldır müziğiyle var olan ve bundan sonra da müziğiyle var olacak bir mekânda, hiçbir zaman müzikle bu kadar alakasız bir kitle olmamıştı. Bu anlamda bu yıl kabinde geçirdiğim zamanlarda çok eğlendiğimi söyleyemeyeceğim. İnsanlar parasını verince her şeyin hallolacağını sanmaya devam edebilir. Karga’da o iş olmayacak. Sizin için üzgünüm. Gelelim bu yıl en çok çaldığım kayıtlara (yine sıralama yok, sadece liste).

1. Goat – “It’s Time For Fun”

Babylon Soundgarden’da canlı performanslarını dinledikten sonra daha da hayran olduğum Goat’un bu yıl bir tek bu şarkısı yayınlandı. Ben de sömürdüm afedersin.

2. Lewis Del Mar – “Loud(y)”

Arada Indieshuffle’a bakmaktan vazgeçmemenin bu yılki kazancı Lewis Del Mar. Queens, NY’tan bir ikili Lewis Del Mar. Henüz albümü yok. Soundcloud’ta 3, Spotyfy ve iTunes’da tek kaydı (“Loud(y)”) var. Ben tutuldum, çokça çaldım.

3. PiL – “Double Trouble”

Public Image Ltd, 20 yıl aradan sonra 2012’de harika bir geri dönüş albümü çıkartmıştı. Ekibin bu yıl çıkarttığı What The World Needs Now... ise bence daha da iyi. Albümden gelen ilk şarkı “Double Trouble”ı Temmuz’dan beri sürekli çalıyorum. Artık iyiden iyiye huysuz bir ihtiyara dönen Johnny Lydon hâlâ çok formunda ve adamın ağzına küfür her zaman yakışıyor.

4. James Chance – “Contort Yourself”

Sevgili Emre Gözgü’nün harika bir “ayak oyunu” ile belimi kırdığı bir gece keşfettim kendilerini. Ardından da harddisc’te daha hiç dinlemediğim kompilasyonların arasında zaten bende de olduğunu fark ettim şarkının. Böylece daldım işte New York Noise (ya da no-wave) sahnesine. En çok çaldığım ise James Chance.

5. Can Güngör – “Ben Ordaydım Zaten”

Bütün yıl dinledim, olur olmaz yerde mırıldandım, her fırsatta çaldım.

6. Mode XL – “Vicdan Nakli”

Yahu daha yazarken kıpraşmaya başladım. Nasıl hemen yakalıyor. Her çaldığımda bizzat şahit oldum ortamın hareketlenmesine.

7. She Past Away – “Gerçekten Özleyince”

Cenk Taner bile “Dinleyince şarkıyı ben cover’lamışım meğer dedim,” diyorsa ben de her yerde çalarım arkadaş.

Tayfun Polat // Aralık 2015GERİ