karga awdio

2 Temmuz 1993

Küllerin altında korlar var, hala sıcak, hala yakan...

Bugün başka ülkelerdeki linçleri ve katliamları YouTube videosu tadında seyrederken geçmişte yaşadıklarımızı aklımıza getirmiyoruz. Sanki çok uzak bir diyarda oluyormuş, sanki hiç bizim başımıza gelmezmiş gibi.

1993 yılında muhafazakarlığın, aşırılığın tüm gerekleri devletin de vurdumduymazlığı ile yerine getirildi. İnsanlar fırına çevrilen bir binanın içine kapatıldı. Yardım etmesi gereken güvenlik birimleri izledi, kurtaracağı insanlara darp etti. Cenazeler alınıp üzüntüler evlere dağıldığında bile acı çektirilmeye devam edildi. Katliamın sanıkları bir bir gitti, sanıkları ateşli bir şekilde savunan avukatların hepsi gerek meclis salonunda gerek devletin önemli birimlerinde görev yaptı ve yapmaya devam ediyor. Devlet Sivas ile ilgili konuşurken hala yarım ağız ile anıyor.

Bugün her "ama onlar da" diye başlayan konuşmamızda Madımak Otel'de öldürülen insanların yerine kendimizi koymalıyız. Çünkü her "ama" diye başlayan cümlede bir cinayete ortak olabiliriz.

Anlayışsızlık ve hoşgörüsüzlük her zaman kapının yanında saklanıyor, onu çağırmanız için bekliyor.

Mrt / Temmuz 2015

______________________________________________________________________________________

"Olayın abartılarak batı basınına yansıyacağına eminiz. Sivas'taki katliamın münferit ve kendine özgü şartlar içinde geliştiği unutularak köktenci akımlarda bir tırmanış olarak gösterilmesi de mümkündür..."  (Nazlı Ilıcak - Tercüman)

"Askerin 'tayın bedeli'ni çalmak iddiası ve bu sebepten ordudan atıla ile başlayan hayat macerasına kanlı bir olayla noktalama histerisine kapılan Aziz Nesin hafızasını yitirmiş olmalı ki akıl almaz görüş ve düşünceler öne sürerek Türk toplumunu manevi anlamda yaralayabilme gayreti içinde çırpınıp durmaktadır." (Tercüman)

"Sivas olaylarının müsebbibi "Pir Sultan Abdal'ı anma" adı altında tahrik kıt'alarının bölgeye gelmesine izin veren yetkililer ile mukaddes kitabımıza dil uzatan yazar Aziz Nesin'dir... Yaptığı iş fikirlerini açıklamak değil tahrike vesile olacak şekilde kutsal değerlerimize taarruzdur." (Sebahattin Önkibar - Türkiye)

"Aziz Nesin'in ''1400 yıl önce yazılan Kuran geçersizdir'' sözleri halkı galeyana getirdi... Sivas'ta fitne: 35 ölü" (Türkiye)

"Aydın olmak ve laik olmak inançlara saygısız olmak veya inanç sahiplerini küçümsemek değildir." (Mehmet Barlas - Sabah)

"Rencide eden konuşma... Aziz Nesin'in Perşembe günü yaptığı dikkatsiz konuşma herkesi rencide etti. Hem Sünniler hem aleviler nesinin konuşmasını 'saygısızlık' diye algıladı. Çok kişi 'ne gerek vardı böyle bir konuşmaya' diyor." (Sabah)

“Önce, Aziz Nesin’e ‘artık dur’ demek gerekiyor.” (Yalçın Doğan)

 "Aziz Nesin olaylara yol açan bir gün önceki konuşmasında Türk milletinin yüzde altmışının aptal, tamamının da korkak olduğunu söylemişti." (Milliyet)

“Böylece, bir tahrik, başka bir tahrikle büyüyor. Aziz Nesin’in hassasiyet yaratan, tahrike varan sözleri, karşı tahrikle birleşiyor ve hepimizi ciddi şekilde endişelendiren bu sonuç ortaya çıkıyor… Ama bir gün tarih yazıldığı zaman, bu katliamı gerçekleştirenler kadar, buna psikolojik zemin hazırlayan insanlar da sorumlu tutulacaktır. Bu, elinde benzinle otel lobisini yakan için de geçerlidir, ne yazık ki, Aziz Nesin için de…” (Ertuğrul Özkök)

"Şeytan Aziz" (Tercüman başyazının başlığı)

Kaynak : Bianet (2014)

 GERİ