karga awdio

Canlı Tarih #7

Yıl '93, Radiohead havuz başında

Konuya "Evlaadım...Bundan yıllar evvel..." diye başlamak garip geliyor şimdi. Ama gerçekten de bundan 22 sene önce Radiohead tek bir mucize şarkının peşinde dünyayı dolaşıyordu. Daha henüz tek-şarkılık-grup olup olmayacaklarını kimse bilmiyordu. "Creep" Eylül 1992'de Radiohead'in kariyerinin ilk 45'liği olarak yayınlandığında çok da fazla dikkat çekmemişti. Ama bir yıl sonra ilk albümleri Pablo Honey'nin çıkmasını müteakip tekrar yayınlandığında dünya çapında bir hit'e dönüşüyordu. Öncelikle İsrail, Yeni Zelanda, İskandinavya ve Amerika'dan tepkiler pek olumluydu. Grup 1993 yılında 150 civarı konsere çıktı ve Amerika turnelerinin 9. konserinden sonra, şarkının klibini bol bol yayınlayan MTV'nin New York'ta 4 Temmuz 1993'te gerçekleşen Beach House etkinliğine katılma teklifi aldılar.

Radiohead'in kariyerinin devamını düşündüğümüzde bu performansta gördüğümüz ortam gruba çok uzak haliyle. Bu da şık bir absürdlük katıyor performansa. '90'ların gayet keyifleri yerinde olan Amerikalı gençleri tatil beldesi The Hamptons'ın bir havuz başında tarihe tanıklık ediyorlar. "Kaslı" bir Thom Yorke'un sarartılmış saçları ve vampir edasıyla frontmanlik denemeleri de "sevimli" geliyor diyelim. Gayet de iyi bir icranın olduğunu söyleyebiliriz.

Grup bu delice konser sayısından bitap düştükten sonra yeni bir yol çizmeye o zamanlardan karar verir ve 4 yıl sonra 3. albümleri OK Computer'la da "Creep"in izlerini bir nevi siler. Şarkı konserlerde giderek daha seyrek yer alır. Sonrası da zaten muazzam bir müzikal kariyer. Şimdiden baktığımızda bu performans nokta atışı bir nostalji olarak akıllarımızda kalıyor.

"Creep":

Ardından da "Anyone Can Play Guitar". Thom Yorke'un havuza atlaması. Efsaneye göre de çıkmak için sisteme bağlı bir mikrofonu tutmaya çalışması. Ölüm tehlikesi yaşaması:

Utkan Çınar / 09.10.2015GERİ