karga awdio

Çok Taze Yerli Kayıtlar – 9

Shazam bilmez bunları

Seriye yine uzun bir ara vermişiz. Mayıs ayından beri bayağı kayıt birikmiş yine. Haydi başlayalım o vakit.

1. Armonycoma or slt – “Ran Forest Ran”

M4NM’n yeni albümü Trisect, ağustos ayında sürüme verildi. Armonycoma or slt, Cxngxvxr ve KGWGK üçlüsünün enstrümantal hip hop, elektronik ve abstract hip hop çalışmalarından oluşan albümde 11 kayıt var. Her ismin solo çalışmaları yanında kolektif işlerinin de yer aldığı albüme bandcamp üzerinden ulaşabilirsiniz. Favorimiz Armonycoma or slt’nin “Ran Forest Ran”i oldu.

2. Herbafrique – “Üniforma”

Yiğit Subaşıoğlu, Mehmet Sarıalioğlu, Erhan Karay, Mert Fehmi Alatan, Toprak Işık ve Ersin Özer’den mürekkep reggae grubumuz Herbafrique, 2013’te kurulmuş olması sebebiyle yenilerden sayılır. Kendi bestelerine yönelmiş olmaları ve reggae’nin evrensel enerjisi ile bu toprakların meselelerini harmanlamaları grubun artısı. Hem Türkçe hem İngilizce söz yazıyorlar. Sizin için Türkçe olanlardan birini seçtik.

3. Skata – “Dıp”

Yeni ve heyecan verici bir ekip daha. Skata; Arif Kara, Ahmetcan Gökçeer, Tolga Tohumcu, Engin Dağlık ve Özgün Tuncer’in birlikteliğiyle doğmuş. Henüz az beste paylaştılar ama paylaştıkları beklentileri bir hayli yükseltmiş durumda. Trafikleriyle math-rock’a kayabilen, post-rock / experimental bandında bir yere oturuyor sound’ları. Takipte kalın.

4. Oemr – “Spectre”

Yakaza Ensemble’dan tanıdığımız Ömer Sarıgedik, nam-ı diğer Oemr, elektronik çalışmalarına 2 parçalık Satiété EP’sini de ekledi. Daha önce Müzik Hayvanı etiketiyle Anomali ve rem6ixes albümlerini yayınlayan Oemr’in Fransa’ya yerleşmesinden sonra elektronik müzik alanında daha sık üretime geçeceğininin sinyallerini bu yeni iki parça ile almış olduk. 

5. Can Kazaz – “Kendi Halimde”

Kimseler farkına varmadan yaptığı Bir Albüm’den sonra geçen yıl (iyi ki de) üretimlerine hız veren Can Kazaz’ın albümleri peşpeşe geliyor. Yollar ve Su ve Kesme Bardak’ın ardından geçtiğimiz günlerde de Eski Usül EP’sini yayınlayan Can, nev-i şahsına münhasır müzikal tavrını özenle koruyor bu albümde de. Bu tavrı bizce en iyi yansıttığı şarkısının adı da üstünde, “Kendi Halimde”.

6. Islandman – “Afrokrauter”

Geçen yıl çıkarttığı Following EP’sinin ardından Islandman (Tolga Böyük) yeni sound’lara bulaştığı ve müzikal evrimini yeni bir safhaya ulaştırdığı bir füzyon EP’yle geldi bu sefer de. 5 parçadan oluşan Kara Kutu’da dünyanın farklı coğrafyalarından ve bu topraklardan sesler çok başarılı bir biçimde harmanlanmış. Alman kraut elektronikçilerinin açtığı yola da giriyor Islandman, ambient dance’e de. Parça isimlerinden de anlaşılabilir durum biraz. “Kalkutta”, “Ağıt”, “Jumping Guru”, “Walking Alpha” ve Jaki Liebezeit’ın işlerine yaklaşan favorimiz “Afrokrauter”.

7. Mr. Mina – “Lapyear”

Ömer Gürbüz, Kaan Metin, Mehmet Aydın Baytaş, Yağız Nevzat İpek ve Çağlar Özdağ’dan oluşan yeni grubumuz Mr. Mina, ilk EP’si Choice Parade, Pt. 1: A Wan Parable’ı Who Are We Who We Are etiketiyle yayınladı. Grup elemanlarının müzikal temayülleriyle farklı sound’ları bir havuzda toplamış eklektik ve dolayısıyla özgün bir sound’ları var. Bu seçimin ilk ilanındaki 5 parça ikincisini merak ettiriyor. 

8. TSU! – “Janos”

James Hakan Dedeoğlu’ndan yakın zamanda çıkacak yeni TSU! albümü öncesi 3 parçalık bir EP ile geldi. Yeni albümde sürprizler olabilir ama bu 3 parça klasik akustik, ambient folk çizgisinde. “Janos”u seçtik çünkü Hakan aksini düşünse de iyi şarkı söylediğini ve sesini daha çok duymak istediğimizi belirtmek için bir vesile yaptık bunu.

 

9. Hey Douglas – “Estarabim”

Yılın en iyi albümlerinden birine imza atan Mode XL’tan tanıdığımız Veyasin’in alteregosu, DJ mahlası Hey Douglas, 12 parçalık bir toplama yayınladı ağustos başında. Herhangi bir DJ setine denk geldiyseniz zaten alanındaki en iyilerden biri olduğunu fark etmişsinizdir. İşlerini topluca dinleyebilmek çok iyi oldu. Şimdi “Estarabim”i bir de ondan dinleyin bakalım.

10. Gülşah Erol – “Once There Was A King”

Islak Köpek, On Your Horizon, kafabindünya, Yekpare, Mutrib gibi gruplarda çalmış, Şirin Soysal, Melis Danişmend, Gevende albümlerinde yer almış besteci ve çellist Gülşah Erol, son dönem kompozisyonlarını kurduğu Birds Ensemble ile (ki ensemble’da kendisine Barış Ertürk, Azad Samad, Feryin Kaya ve Berke Can Özcan eşlik ediyor) üç parçalık bir dijital albüm halinde bandcamp üzerinden ücretsiz sürüme verdi. Hiç beklemeden indirin ve gündelik karmaşanıza 15 dakika ara verin.

Tayfun Polat / Eylül 2015

Önceki "Çok Taze Yerli Kayıtlar"

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 8 

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 7

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 6

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 5

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 4

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 3

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 2

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 1GERİ