karga awdio

Ses Takibi: Riotmiloo & Friends

Karanlık bir kadın isyanı...

#sestakibi serimizde buralarda pek bilinmeyen yeni veya eski bazı isimlerin yayınladığı işleri tanıtmaya çalışacağız. Tabii ki kıstasımız kendine has ve yaratıcı seslerin peşinde koşmak, derinleri kazmak olacak.

Riotgrrl ekolünü kendine feyz almış yeni dönem feminist performansçı ve müzisyen Riotmiloo ilk kişisel albümünü yayınladı.

Bizde pek bilinmeyen ama dikkatlerden kaçmaması gereken bir sanatçı Riotmiloo. Venom Seed isimli punk grubu ile sahneye adımını atan müzsyen bir çok farklı projede yer almış. Homofobi, ırkçılık ve otorite üzerine söyleyecek çok sözü olan Riotmiloo bu anlamda müzik olarak biraz olsa da tepki ve duruş olarak Atari Teenage Riot’un feminist hali gibi.

Bunca projede çalıştıktan sonra bu hafta Riotmiloo & Friends adı ile ilk kişisel projesini yayınladı: La Pierre Soudée

Albüm Fransız sosyolog Pierre Bourdieu’nun Masculine Domination (Eril Tahakkum / Bağlam Yayıncılık) kitabından etkiyle Riotmiloo'nun kendi yazdığı metinlerden oluşuyor.  Küreselleşme, tüketim, eril baskı konusundaki tavrı ve fikirleri nedeni ile bazıları için solun en önemli figürlerinden biri olan Bourdieu’nun fikirlerinin Riotmiloo tarafından bu albüm için seçilmiş olması tabii ki şaşırtıcı değildir. Sanatçı her şarkıda baskı, taciz hatta neredeyse altmetinlerinde çocuk evliliklerine çekebileceğimiz bir yapıdan bahsediyor ve Bourdieu'nun geliştirdiği dile yeni katkılarda bulunuyor. Her şarkıda başka bir sanatçı kendisine eşlik ediyor.

Sesin peşinde koşanlar için arşivde güzel bir yeri olacağı kesin.

http://www.riotmiloo.co.uk/ 

Bahadır Dilbaz / Murat Mrt Seçkin - Temmuz 2015GERİ