karga awdio

Canlı Tarih #4

REM ve Neil Young'dan etkileyici bir Country Feedback

Önce bu performansın bünyesinde gerçekleştiği Bridge School Benefit konserlerinden bahsetmeli. 1986 yılından beri her yıl Ekim ayının bir haftasonu, Kaliforniya'da, Shoreline Amphitheatre'da gerçekleşen bu konser dizisi Neil Young ve eşi Pegi Young tarafından düzenleniyor. Amaç, fiziksel ve iletişimsel sıkıntıları olan çocuklara destek  ve bu alanlardaki teknolojik gelişmelere fon sağlamak. Amaç böyle güzel ve işin başında da Neil Young olunca her yıl çok önemli isimlerin katıldığı bir etkinliğe dönüşüyor.

Etkinliğin 1998'deki konuklarından biri de REM'di. Nazaran zayıf bir yılın headliner'ı. REM için o yıl çalkantılı geçmiş, davulcuları Bill Berry gruptan ayrılmış ve onsuz, üzerine çalışırlarken dağılma tehlikesini yaşadıkları, ilk albümleri Up'ı yayınlamışlardı. Müzikal anlamda da REM'in düşüşe geçtiği; ardı ardına gelecek, eski günlerini aratan albüm serisinin de başlangıcıydı diyebiliriz. Zaten 2011'e kadar dayanabildiler onlar da.

"Country Feedback" (1991 tarihli, REM'i dünya çapında şöhrete ulaştıran Out of Time albümünden) Michael Stipe'ın "favori" REM şarkısı olduğunu bu performansta öğreniyoruz. Hakkını da veriyor. Neil Young'ın uzun sololarıyla, ev sahibi ne de olsa,  biraz süresini aşsa da REM'in asıl güzel vedası budur belki de.

 

Ve buna ek olarak da yeni yayınlanan REM belgeseli REM by MTV'nin fragmanını da paylaşalım:

Utkan Çınar / 08.07.2015



GERİ