karga awdio

“Gezi Zamanı”nın Hikâyesi

31 Mayıs gününün ilk dakikalarında paylaştığımız “Gezi Zamanı”nı izleyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Nazım Serhat Fırat’ın 2014 yılında kargART Salonu’nda açılan kişisel sergisi “Esnasında”nın bir bölümüydü “Gezi Zamanı”. Nazım’ın Gezi sırasında çektiği 7800 kare fotoğraftan oluşan bir time lapse olarak sunulmuştu ilk olarak.

Bu yıl, seçimler öncesi Gezi zamanında yaşadıklarımıza dair hafızaları tazelemek için, bu time lapse’i yayınlamak istedik. Ancak Nazım time lapse’in soundtrack’ini değiştirmek (orijinalinde durmaksızın öten ağustos böcekleri sesi vardı) ve kolektif bir iş olarak sunmak istediğini söyledi. Bazı müzisyenler gelip üstüne çalsa çok iyi olmaz mıydı?

Bunun üstüne Tayfun Polat, bir taraftan fotoğrafları ve kurguyu hatırda tutarak önce hangi enstrümanlar, sonra doğaçlama çalınacağını da düşünerek hangi müzisyenler çalabilir diye kafa yorup bir orkestra kurdu hayalinde. Müzisyenlere proje anlatılıp davet edildiklerinde ise tek bir fire olmaksızın hepsi “Varım!” dedi. Takvim belli olup kayıt aşamasına gelindiğinde iş trafiklerini ayarlayamayan iki fire verildi ama sonunda Alper Bakıner kemanı, Barış Demirel trompeti, Canberk Ünsal bas gitarı, Cihan Mürtezaoğlu çift saplı perdesiz ve elektro gitarı, Ceyl’an Ertem sesi ve efekt aletleri, Erdem Göymen bagetleri ve zilleri, Kamucan Yalçın ise klarineti ve sesi ile kargART Salonu’nda hazırdı. Burada Murat MRT Seçkin’in de adını anmamız şart, çünkü prodüksiyonun tüm koordinasyonunu da o yaptı.

Hepsi time lapse’i izlemişti önceden. Fikirleri vardı ama birlikte doğaçlayacaklardı. Rammy Roo hazırlıkları ve yerleşimi tamamladı. İlk take deneme olarak alındı. Sonra iki take daha. O kadar.

Sonra Nazım ve Rammy eve kapandı. Nazım son renk düzeltmelerini hazırlarken Rammy aldığı kayıtların miksini hazırladı. İki take de çok iyiydi aslında. Ama birinin girişi diğerinin bitişi o gün salondaki herkesi yükseltmişti. Rammy bu zorluğu da hallederek kayıtları birleştirdi. Elimizde yüksek çözünürlüklü 7800 fotoğraflık bir Gezi arşivi (YouTube’daki HD versiyonun her karesini dondurarak bu fotoğraflara ulaşabilirsiniz), orijinal müzikleriyle hazırdı.

31 Mayıs 2015’in ilk dakikalarında yükleme işlemi tamamlandı ve link paylaşıma hazır hale geldi. An itibariyle 11 bin kişi izlemiş durumda bu link’teki kolektif üretimimizi. Bağımsız yayın organlarının haberleri ve paylaşımları ile bu sayı her geçen gün artıyor. Bir de başka kaynaklara düştü doğal olarak “Gezi Zamanı”. Bu kolektif işin üzerine kendi logo’sunu koyarak paylaşanları yadırgamakla birlikte, amacımız insanlara ulaşmak olduğundan sonuca bakıyoruz. Diğer kaynaklardaki izleme sayılarıyla birlikte ilk dört günde izleyici sayısı 20 bini aşmış durumda. Ama hâlâ izlemek isteyenler vardır. Hikâyeyi anlattık. Şimdi paylaşma bu 7800 kareyi birebir yaşayan ve bu görüntülerle kendini özdeşleştirenlerde.

“Gezi Zamanı” HD link’i:

 GERİ