karga awdio

Dünyayı Değiştiren Konser

Sex Pistols’ın Manchester’da verdiği konseri 42 kişi izlemişti. Ama o gün orada olanlar müziği değiştirdi.

4 Haziran 1976’da Sex Pistol’ın Manchester Lesser Free Trade Hall’da verdiği konser, müzik tarihinde “dünyayı değiştiren konser” olarak anılıyor. Sebebi ise o gün sahnede izledikleri grupla neye uğradıklarını şaşıran ve kendileri de birer grup kuran izleyicilerin şöhreti.

Sex Pistols kurulalı henüz yedi ay olmasına rağmen şöhretleri Londra’da yayılmaya başlamıştı. Onları Londra’da izleyen iki kafadar, Howard DeVoto ve Pete Shelley, gruba Manchester’da bir konser ayarladı. Yüzlerce kişinin gelmesini bekliyorlardı ama salonda sadece 42 kişi vardı. Ama ne izleyici kitlesi.

Konseri organize eden Howard DeVoto ve Pete Shelley, zaten gruplarını kurmuşlardı ve hatta o gün Sex Pistols’ın öngrubu olacaklardı. Sahne almadılar ama grupları Buzzcocks, İngiliz punk çağının en önemli gruplarından biri oldu.

İzleyiciler arasındakilerden biri de Steven Patrick Morrissey’di. O günü hiç unutmadı. 6 yıl sonra The Smiths’i kurdular ve İngiliz müzik tarihinin en ilham verici gruplarından biri oldular.

Ian Curtis, Bernard Sumner ve Peter Hook, o gün o salonda olmasalardı da muhtemelen bir grup kuracaklardı. Ama Peter Hook ertesi gün ilk gitarını aldı. Önce Warsaw, ardından da Joy Division adını aldılar. Ian Curtis intihar edince de New Order adıyla devam ettiler. Post-punk’ın ve ardından gelen Manchester sound’unun en mühim grupları yani.

Mark E. Smith, The Fall adıyla müzik yapmaya bu konserden sonra başladı. Hiçbir zaman bir hit çıkartamadı, hiç böyle bir derdi de olmadı. Ama punk, post-punk, grunge ve hatta 2000’lerin indie rock grupları üzerinde etkisi her daim büyük oldu.

Tony Wilson, lokal bir TV sunucusuyken sahnedeki hadiseden bir hayli etkilenerek Factory Records’u kurdu. Yani Joy Division, The Durutti Column, New Order, Happy Mondays, James, Cabaret Voltaire gibi müzik tarihini geçecek grupların plak firması ve Hacienda Club’ı açtıktan sonra neredeyse tüm Manchester sound’un (Madchester sound) müsebbibi olan kişi.

Martin Hannett, Factory Records’un albümlerinin çoğunun prodüktörü olarak tarihe geçti. Müzik tarihinin en önemli prodüktörleri arasında yer alması dışında mevzusu ses olduğundan Manchester sound denildiğinde onun adını en başta anmak şarttır.

Mick Hucknall da o gün o salondaydı. Akabinde The Frantic Elevators isimli bir punk grubu kurdu. 1985 yılında da The Durutti Column’un üç üyesi ile birlikte tarzı bayağı bir değiştirip Simply Red’i kurdular.

Sex Pistols, üç hafta sonra aynı salonda tekrar çalmaya geldiğinde punk, müzik piyasasına bir yumruk gibi inmişti. Bu sefer Buzzcocks alt grup olarak sahne aldı ve içerde yüzlerce izleyici vardı.

Şimdi, Factory Records’un hikâyesini anlatan muazzam 24 Hour Party People filminde “dünyayı değiştiren konser”in canlandırıldığı sahneyi izleyelim. 

Tayfun Polat, 4 Haziran 2015GERİ