karga awdio

Uykuda gelen tatmin

Keith Richards, Satisfaction'ın girişini 40 yıl önce bugün kaydetmişti

Rock tarihinin en keyifli hikayelerinden biridir. 7 Mayıs 1965'in sabah saatlerinde Ketih Richards uyumaktadır. Bir ara kalkar ve kayıt cihazına kısacık bir melodi çalar akustik gitarıyla. Sonra geri uyur. Kalktığında ise teypte 30 saniyelik bir riff ve 45 dakikalık horlama vardır. O 30 saniye The Rolling Stones'u tarihin en uzun soluklu gruplarından biri olmasının en önemli anlarından biri olacaktır.

Mick Jagger'a göre şarkı country kafasında gibidir. Keef ise pek sevmez. Bir 45'lik çıkmazdır bundan. Amerika turnelerinin ortalarında olan Stones 3 gün sonra Chicago'da Chess Stüdyoları'nda şarkıyı toplamaya başlar. Ondan da 2 gün sonra Los Angeles'ta 18 saatlik bir kayıt süreciyle şarkı tamamlanır. Richards'ın kullandığı eski tip bir Gibson fuzz box da şarkıya o ikonik tonunu kazandırır. O zamana kadar Amerika'da "The Last Time" ve "Time is on my Side" ile ortalama başarı yakalamış grup "(I Can't Get No) Satisfaction" ile süperstarlığa yükselir.

Fikirler uykuda geldiğinde üşenmek ile uyanmak arasında çok ince bir çizgi vardır. Keith Richards o gün üşenmediğine çok mutludur sanırız.

1965 orijinali:

1981'den kopuk bir canlı performans:

1994'ten bir Pj Harvey ve Björk yorumu:

07.05.2015

 GERİ