karga awdio

Gece Servisi’nden Son Anons

Yeraltı sesleri 602. program ile veda ediyor

Radyo dinlemekten gerçek anlamda ne zaman vazgeçtik acaba? İnternet ve indirme kültürü başladığında mı yoksa mp3 çalarlarımıza “shuffle” seçeneği eklendiğinde mi? Televizyon ve bir türlü buralarda doğru düzgün gerçekleşemeyen müzik programcılığı anlayışımızdan mı? Dönüp baktığımızda ekranda kayda değer müzik programları yapmış kişilerin hepsi yine radyo kökenli çıkıyor. Bilgiye kolay ulaşım, radyo programları ile olan ilişkilerimizi kökten etkiledi. Neyse ki internet radyolarının popüler olması ile insanlar tekrar mikrofona kulağını vermeye başladı.   

Tabii ki program var, program var. Sırayla şarkıları dizip çalınan programlara laf etmemekle beraber; anlatan, tanıtan, çalan ve sohbetini esirgemeyen yapımlar ne olursa olsun daha bir değerli gözümüzde. Ben ve benim gibi müzik konuşmaktan hoşlanan insanlar için bir kelimelik bilgi bile kocaman ışık yakabiliyor.

2001 yılından beri farklı frekanslardan yayın yapan Gece Servisi 22 Nisan Çarşamba akşamı 602. Programı ile veda ediyor. Müge Turan ve Necati Tüfenk’in hazırlık ve sunumu ile yayınlanan bir güzel cep ansiklopedisi. Uzmanlık alanları olan doksanlardan, krautrock hazinelerine, Japon diyarlarının ürküten neşesinden, Doğu Blok’unun soğukluğuna, bilmediğimiz label’lar, duymadığımız sesler ile her programda pencereyi biraz daha araladılar.  Gece Servisi “artık her şeyin ulaşılabilir olduğu bir devirdeyiz” mottosunun geçerli olmadığının, yeraltından gelen seslerin tükenmeden devam ettiğinin bir simgesi olarak aklımızda kalacak. Müzikal tüketimimizdeki açgözlülüğün bizleri tek renk görmeye zorladığı bir ortamda anlayarak, kavrayarak ve bilgilenerek dinlemenin güzelliğini aşılama görevini yerine getirdiğini düşünüyorum.

Ellerinize, akıllarınıza sağlık Müge, Necati ve radyodan sesini yükselttikleri tüm grup- şarkıcılar, o seslere imkân tanıyan plak firmaları.

http://www.geceservisi.net/

http://acikradyo.com.tr/

Mrt // Nisan 2015GERİ