karga awdio

Psikedelik Hayatımız 73 Yaşında

Albert Hofmann ve bisikleti gezinmeye devam ediyor...

LSD (Lysergic Acid Diethylamide) Albert Hofmann tarafından 30’lu yılların sonlarından itibaren üzerinde bolca kafa yorulan, çalışılan bir ilaç. Özellikle şizofreni hastalarının tedavisi için geliştirilmeye çalışılırken Hofmann’ın yaptığı bazı denemeler sonucunda bambaşka bir yola doğru ilerledi. Bazıları için paranoyanın temel maddelerinden biri oldu, bazısı içinse algıların kapısının anahtarı. Sentetik uyuşturucu olarak yükseldiği yıllarda hem barış, anlayış ve özgürlüğün sembolü iken bir yandan da ölümcül deneylerin, ordu-devlet sırlarının bir numaralı malzemesi oldu. Bazıları bu maddenin kullanımının iç huzur ve barış için ne kadar önemli olduğunu vurgularken, diğerleri LSD kullananları tembellik veya hainlik ile suçladı.

İşte bu malzemenin yaratıcısı Hofmann kendi üzerindeki ilk deneyimini 73 yıl önce bugün yaşadı. “Bisiklet Günü” olarak anılan bu ilk asit tribi deneyiminde Hofmann laboratuvarından evine bisiklet ile giderken kendi deyişi ile “o yavan tatlı sıvı”nın algılarını nasıl değiştirdiğine, renklerin, cisimlerin nasıl başka bir forma dönüştüğüne şahit olur. 

Aynı gün başka bir şey daha söyler kendisi: “Dikkati çeken bir nokta bütün seslerin gözüme yansıması ve türlü biçimlere dönüşmesi... Her ses, bir renge dönüşüyor. Bunlar renk ve gölge olarak sürekli değişiyor.”

İşte bu cümle belki de bir dönemin ses ve müzik anlayışını da kökten değiştiriyor. Hofmann’ın bahsettiği ses oyunları altmışlarda saykodelik akımları başlatıyor. LSD bazı ekipler için davulcunun bageti, gitaristin penası kadar zorunluluk halini alıyor.

Biz de kullansanız da kullanmasanız da hayatımızı bir şekilde değiştiren bu neşeli bilim adamı ve buluşunu renge dönüşen birkaç sesle analım dedik.

Ne olursa olsun "Bisiklet Günü"nüz kutlu olsun...

Beatles: "Lucy In The Sky With Diamonds"

Jefferson Airplane: "White Rabbit"

The Pretty Things: "L.S.D."

The Byrds: "Eight Miles High"

Cream: "I Feel Free"

Can: "Oh Yeah"

Jimi Hendrix: "Purple Haze"

Guru Guru: "Der LSD Marsch"

Grateful Dead: "Alice D. Millionaire"

Mrt // Nisan 2016GERİ