karga awdio

Beatles Dağılmış!

The Beatles, 45 yıl önce bu gün, resmen dağıldığını açıkladı.

Dünyanın en çok albüm satan grubu (tahminler 1 milyarın üzerinde olduğu yönünde) the Beatles, son iki albümleri Abbey Road ve Let It Be’nin uzun ve sıkıntılı geçen kayıt süreçleri sonrasında, ayrılık kararı almıştı.

Aslında ilk solo single’ı “Give Peace a Chance”i 4 Temmuz 1969’da yayınlayan John Lennon, 20 Eylül’de gruptan ayrıldığını deklare etmişti. Ancak 6 gün sonra çıkan Abbey Road albümünün satışlarının etkilenmemesi için artık biraraya bile gelmeyen dörtlü (en son 20 Ağustos’ta stüdyoya birlikte girdiler) bunun duyurulmamasına karar vermişti.

Grubun yeni menajerinin kim olacağından yeni albümün prodüktörüne, albüme nasıl yaklaşılacağından (canlı bir konser albümü yapmak, bir film yapmak, bir yüzünde Lennon diğerinde McCartney şarkılarının yer alacağı bir albüm yapmak gibi bir dolu fikir vardı o sıralar) kimin bestesinin nasıl kullanılacağına kadar hemen hiçbir konuda görüş birliğine varamayan grup üyeleri arasında yükselen gerilim ve geçimsizlik süreci; yeni prodüktör Phil Spector’un McCartney şarkısı “The Long and Winding Road”a yaptığı düzenlemeyi beğenmemesi ve değişiklik taleplerinin geri çevrilmesiyle karara bağlandı. Paul McCartney, 10 Nisan 1970’de, the Beatles’dan resmen ayrıldığını açıkladı.

Böylece, İngiltere ve Amerika’da toplam 6 pırlanta, 28 multi-platin, 43 platin ve 53 altın plak sahibi, Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların en iyi sanatçıları seçilen, popüler müzik tarihinin en ünlü ve etkili grubu the Beatles, dağılmış oldu.

The Beatles üyelerinin tam takım stüdyoya girdikleri son seferde kaydettikleri “I Want You (She’s So Heavy)” gelsin o vakit.GERİ