karga awdio

Blues Explosion! Hâlâ Bir Numara!?

Jon Spencer ve tayfasından yeni albüm

Beck yavaştan sıkıcı bir adam olmaya doğru yol alıyor sanki değil mi? Bu bizi çok üzer. Aşağıda, klibini de izleyebileceğiniz Jon Spencer Blues Explosion - Beck ortaklığı "Flavor"daki oyunbazlık ve müzikal ilericiliği artık kolay bulamıyoruz onda. Yaşın etkisi var desek, işte Blues Explosion'ın son albümü Freedom Tower: No Wave Dance Party 2015 karşımızda. O zamanlardan beri enerjisinden hiçbir şey kaybetmemiş bir trio olarak blues'u parçalıyorlar. 2005'te, Babylon'daki muazzam performanslarını hatırladıkça sevinirim. Seyircinin gruba yetişemediği ender konserlerdendi. 1990'ların harbici alternatifleri 2015'te de partiye devam ediyor.

Ana müzik türlerinden (blues, punk, funk, hip hop vs...) hepsini gayet orijinal bir tokat halinde yüzünüze çarpmayı görev haline getirmiş JSBE için de, aslında artık bu geniş spektrum vaziyetinin ruhen olmasa da sound bazında rafa kalktığı söylenebilir. 2010'lardaki çalışmaları kendi alametifarika sound'larının daha ham halinin varyasyonları oldu. Yeni albüm de aynı damardan gidiyor. New York'u tema olarak alan çalışmada daha iyi çalıyorlar, tonlar belli ve JSBE'den beklediğiniz enerji tamamen orada. Artık 50 yaş sınırına gelen grubun bu gücü takdire şayan. Ama gene de söylemeden geçemeyeceğim, bu tarzlarına olan adanmışlıklarını, mesela albümden "Wax Dummy"nin girişinde yaptıkları gibi, eskisi gibi karışımlarını yeniliğe doğru kaydırsalar, bu ustaların albümlerini daha büyük heyecanla bekleyebiliriz.

Ha bir de yeni Johhny Dowd albümü That's Your Wife on the Back of My Horse var. Blues Explosion sevenler için daha da ilginç bir alternatif olarak tavsiye edelim.

Efsanevi "Flavor" - Alternative Nation'dan haribici alternatif:

Albümden "Do the Get Down":

"Betty vs NYPD":

Ve bir adet de Johnny Dowd, "Cadillac Hearse":

Utkan Çınar / 09.04.2015GERİ