karga awdio

#PekNeşeliGünler : Billie Holiday

Acıyı, yalnızlığı, yokluğu sese dönüştüren kadın...

Öyle bir kadın düşünün ki sesinde tüm acının, sıkıntının, umutsuzluğun ve tutkunun çığlığı birleşmiş olsun. Zorlu hayatından bir an bile müziği ayırmamış, din olarak blues ve cazı seçmiş bir kadın düşünün. Mikrofonun başına geçtiğinde içinizdeki tüm erkekliği çalıp sizi de kadın yapan bir insan düşünün. Kendisi uyuşturucunun içine düştükçe bizi de ona bağımlı yapmayı beceren bir kadın düşünün.

Aslında sadece kadın düşünün. Çektirdiklerimiz, görmemezlikten geldiğimiz, çirkin diye kenara attığımız, bedeninden para kazandığı için küçük gördüğümüz, sarhoş olduğu için dalga geçtiğimiz, kullanıp kenara attığımız sonra da unuttuğumuz kadınları düşünün. Billie Holiday hiç kirletmediği blues ve cazı ile yorumladığı şarkılara bedensel zevkimize hizmet eden bir et parçasını değil kadın denen o muazzam varlığı koydu. Müziği ile beraber kendisine aşık etti...

Doğumunun 101. yılında Billie Holiday’in yorumladığı şarkıları, ondan etkilenerek, onu izleyerek ve hiç utanıp sıkılmadan ona özenerek yorumlayan, kulağımıza takılan bir kaç şarkıyı paylaşalım istedik.

Diamanda Galas “Gloomy Sunday”

Amy Winehouse: “(There is) No Greater Love”

Dee Dee Bridgewater: “Lady Sings The Blues”

Mallu Magalhães: I Love My Man (Billie’s Blues)

Cat Power: “Don’t Explain”

Siouxie & The Banshees: “Strange Fruit”

Billie Holiday: My Man Don't Love Me

Mrt - Nisan 2015GERİ