karga awdio

'70'leri günümüze taşıyanlar gençler

Tobias Jesso Jr. ve Max Jury umut vaadeden şarkıyazarları

Tobias Jesso Jr. aslında çok da genç bir isim değil. 29 yaşındaki müzisyen. Kanada'dan Los Angeles'a gelip The Sessions ile 4 yıl bass çalmış ve ismini duyurmuş. Ama asıl yeteneği başka yerdeymiş. Birkaç yıl önce öğrendiği piyanoyla balladlar yazma fikri başta çok eskilerde kalmış bir fikir gibi gözükse de '70'lerin en önemli yeteneklerinden Harry Nilsson'un reenkarnasyonu olduğu hissine kapılmamak mümkün değil. Ya da Randy Newman, Tom Waits ve Paul McCartney gibi isimleri anmamak da. Bu ay yayınladığı ilk solosu Goon anında sükse yapmış görünüyor. Bolca talk show'a konuk olma ve uzunca da bir turne yapma iansını buluyor Jesso. Girls'den tanıdığımız JR White'ın ve The Black Keys'in davulcusu olarak tanıdığımız Pat Carney'nin prodüksiyon yardımlarıyla gayet usta işi bir albüm olarak bunu hakediyor. İyi bir şarkıyazarı ve şarkıcı olarak önümüzdeki günlerde adını çok daha duyacağımız Jesso Jr. ile tanıştığımıza gayet memnunuz şimdilik. Varsın olsun '70'lere öykünsün. Bize uyar.

 

Iowa'lı Max Jury ise gerçekten genç bir isim. 21 yaşındaki müzisyen henüz bir uzunçalar yayınlamadı. Ama soundcloud'da oldukça aktif bir isim. Something in the Air isimli bir EP'si ve güzel coverları var. Adını duymam ise Mojo'nun Led Zeppelin'in başyapıtı Physical Graffiti'nin 40. yılı şerefine yayınladığı cover albümü sayesinde olduğu. Duke Garwood ve Sun Kil Moon gibi isimlerin de yer aldığı toplamada Max Jury, "Down By The Seaside"ı gayet etkileyici bir biçimde yorumluyordu. Beck'in "Lost Cause"unun da hakkını veren Jury'nin asıl hazinesi tabii ki kendi şarkıları. Büyük bir Gram Parsons fanatiği olduğunu saklamayan ve bunu müziğini de yansıtan Jury'nin şu aralar '90 kuşağının en yetenekli ismlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Berkeley tahsilinden de geçmiş olan Jury'nin albümünü beklerken soundcloud sayfasında bolca vakit geçirebilirsiniz.

Yeri gelmişken de bir Gram Parsons veya Harry Nilsson albümü koyup bu büyük şarkıyazarlarını da hatırlamak fena olmayabilir.

Utkan Çınar - 27.03.2015

 GERİ