karga awdio

Yeni Albümler Curnatası

Mart ayı bereketli geldi. Merakla beklenen albümlerin hepsi birden çıkmaya başladı.

Yasemin Mori, Özge Fışkın, Mabel Matiz, Hakan Vreskala ve Ayyuka isimleri sizi heyecanlandırıyor mu? Beni heyecanlandırıyor. Albümleri dinlemeden, ilk klipler üzerinden bir değerlendirmeye soyunacak kadar hem de. Genel bir tespit yapmak gerekirse, birbirinden farklı müzikal tavırları olan üç ismin Afrobeat’te buluşması enteresan. Bilmediğimiz bir durum mu var, nedir? Her neyse, buyrunuz...

Yasemin Mori - Finnari Kakaraska

Geçen senenin ortalarında kaydedilmeye başlanmıştı. Sonra neler oldu da bugüne kaldı bilmiyorum ama ilk şarkı “Oyna” dün gece sürüme verildi. İlk iki albümüyle müzik âlemimizde kendine çok özel bir yer edinen Yasemin’in yeni albümünün çıkacak olması bile ben dâhil birçok müzikseveri heyecanlandırır. Tabii Yasemin bu, yine farklı bir sound ile karşımıza çıktı. “Oyna”da Afrobeat ile bizleri yine çalışmadığımız yerden vurmuş. Şarkıya öyle acayip tepkiler geliyor ki, şaşkınlığı ölçebiliyoruz. Birileri Lady Gaga’lığa, popülerliğe soyunmakla suçlamış hatta. Bu baskı ortamında klibinde bir queer ve bir dansöz gösterip, rengarenk bir sound ile popüler olunacaksa, bence hiiiç mahsuru yok.

Özge Fışkın - Herşeyin 1 Zamanı Var

Artık her yönüyle içine sinen bir albüm yapmak istiyordu Özge. 2 yıldır da bunun için uğraşıyordu. Üçüncü albümü Herşeyin 1 Zamanı Var’dan yayınlanan ilk klip “Kusuruma Bakma”nın öncelikle, önceki albümlerde hiç rastlayamadığımız bir sound’u olduğunu söyleyebiliriz. Memleketin en iyi kadın rock vokalistlerinden biri olan Özge, artık kendi karikatürüne dönmüş ‘90’lı yıllar kadın rock vokallerimizden bir farkı olduğunu nihayet gösterdi. Yenilikçi diyemeyeceğim, ama memleketteki ve dünyadaki müzikal gündemin çok daha farkında, çok daha şimdinin müziğini. Gerekliydi bu değişim. Zamanı gelmişti. Çok da yaramış.

Mabel Matiz - Gök Nerede

Mabel’i bütün herkesin bağrına basması, bu kadar çok seveni olması iki nedenden bence; ilki tüm memleketi dolaşıp konser vermesi, ikincisi, neyse o olması. Popülerliğin zerre bozmadığı bir müzik Mabel’inki. Üçüncü albümünde bildiğim herkesin “prodüktörüm olsun” dediği Can Güngör ile çalıştılar yine. Önceki albümlerde de, çok patlayanlar haricinde, çok iyi şarkılar vardı. İlk klip “Gel”, kötü bir seçim olmayabilir bu yüzden. Milyonların merakla beklediği albümler bizim ilgimizi çekmez normalde. Ama Mabel ayrı. Onun bizden biri olduğunu bilmek bizi gururlandırıyor.

Hakan Vreskala - Duyuyor musun

Gezi öncesi danseden isyanımızın başucu albümü Her Köyde Bir Deli Var ile Hakan, dilinin kemiği olmadan, neyi nasıl görüyorla öyle söylemişti, rengahenk müzikleriyle şarkılarını. Yeni albümden çıkan ilk klip “Bize Herşey Yasak”, aynı kafada sözlerle başta “Ağzına sağlık be kardeşim,” dedirtiyor. Müzikal olarak, en azından bu şarkıda, Afro gitarlar üzerine gelen üflemelilerin Balkan havası, yine çok kültürlü, sınırsız bir müzik bekleyebileceğimizi gösteriyor. “Suçluyu öven, suça teşvik eden, azılı direnenleriz biz” diyor Hakan. Öyle ya.

Ayyuka - Sömestr

İlk iki albümün arasına 7 yıl koyduktan sonra, Ayyuka bir daha bize böyle bir kötülük yapmamaya karar verdi ve üçüncü albüm Sömestr, Kiracı Odaları’ndan 1,5 yıl sonra geldi. Tanıtım konseri öncesi albümle aynı adı taşıyan, uzunca tadımlık “Sömestr”, albümün tamamı bu kafadaysa yılın en iyi albümlerinden biri geliyor dedirtiyor. Saksofon ve perküsyonlarla zenginleşmiş bir uzun takılma, ayin hali söz konusu. Enteresandır, burada da sürükleyici melodi Afro. Tabii Ayyuka’nın yılların surf’ünü kendince evirmesi gibi, Afro’ları da gayet buralı bir saykolediya ile harmanlanmış. Nefis.

Tayfun Polat, 05.03.2015GERİ