karga awdio

#PekNeşeliGünler : Lou Reed

İyi ki doğanlar serisi...

Velvet Underground'u bir kenara koyarsak Lou Reed her nedense hep temkinli yaklaştığım abilerimizden oldu. Atarcı yanından mı yoksa sıkıntılı vokalinden dolayı mı uzak durdum bilemiyorum. İşin garip yanı beni Lou Reed'in yaptığı her şeyi tekrar gözden geçirmeye yönlendiren neredeyse kimsenin sevmediği Metal Machine Music (1975) denemesi oldu. "Bir saniye oğlum, ne yapıyor bu adam?" diyerek silkindim ve kendime geldim.

Bu açık sözlü, kendinden emin kent ozanının şırıngaların, su birikintisine düşmüş prezervatiflerin, yan çıkmazda yaşayan evsizin, kanalizasyon kokulu şehrin, görünce yolunu değiştirdiğin travestilerin hikayelerini anlatarak geçirdiği 71 yıllık hayatı 2013 Ekim'inde sona ermişti. Sadece hikaye anlatıcı değil, hikayenin içindeki bireylerden biri olarak şarkılarının tam da ortasında duruyordu. Şehrin şişirilmiş karanlık hikayelerini değil, reklam panolarının ve lüks duvarların arkasında kalan gerçekleri anlattı.

Bugün Lou Reed'in doğum günü. Aşağıda da kulağımıza takılan Reed uyarlamalarından kısa bir seçki var.

Ne acı ki Reed ile ilgili son hatırladıklarımız Metallica ile yaptığı Lulu (2011) albümüne dair acımasız yorumlarımız. Sosyal medyada "amca senin iş bitmiş" gibi yorumlar yapan dostlar herhalde kendisi veda ettiğinde rahatlamışlardır. Yıllarını toleransa ve kimlik klişelerini yıkmaya adamış bir müzisyene verebileceğimiz en kötü ödülle uğurladık. Kimbilir belki birileri eleştirmek ile aşağılamak arasındaki farkı anlayabilmiştir bu sayede. 

İyi ki doğmuş...

Murat Mrt Seçkin Mart 2015

 GERİ