karga awdio

kargART ve canlıkarga'da Bu Hafta (24 Şubat - 01 Mart 2015)

Söyleşiler // canlıkarga Konserleri // Stand-Up

24 Şubat Salı 20:00
MEMLEKET MÜZİĞİNDE "ÖTEKİ"NİN İZİNİ SÜRMEK // İzlek 2015: Yüzleşme
Konuşmacı: Murat Meriç
 
Plaklardan CD'lere, 50'lerden 2000'lere ayrımcılık, şarkılara sirayet eden dertlerden biriydi. Bilerek ya da bilmeden yapılan şarkılarda birileri, bir zümre ya da doğrudan bir halk ötekileştirildi. Buna karşı şarkılar da yapıldı elbet. Pop/rock ekseninde, halk müziği ve alaturkayı ıskalamadan, müziğimizde "öteki"nin izini sürme niyetindeyiz.
 
 
25 Şubat Çarşamba 21:30
KISMET ŞOV // kargART sahne
 
Stand up yapmak isteyenlerin, çıkıp rahatladığı, bir nevi gezici bir komedi kulübü olan Kısmet Şov; Deniz Alnıtemiz, Deniz Özturhan’dan oluşan sabit kadrosu ve misafirleri ile konuşma özgürlüğünün kapısını çalıyor. Bakalım evde mi?
 
 
27 Şubat Cuma 22:00
M4NM Presents: Öteki Hip Hop // kargART canlıkarga
 
Bağımsız Müzik Kolektifi M4NM, Öteki Hip Hop’tan tınılar dinleteceği bir geceyle tekrar sahnemize konuk oluyor. Son olarak 5 Instantaneus EP'yi yayınlayan Afgan, 2015 içerisinde yayınlayacağı albümünün çalışmalarını sürdüren Herkestam, Bad Computing Tapes’in ardından yeni EP’sinin çalışmaları içinde olan I'mpty ve 2014 sonlarında FERNWEH’i yayınlayan Ağaçkakan gece boyunca canlı performansları ve setleriyle bizimle olacaklar. 
 
 

28 Şubat Cumartesi 22:00
iki direk arası temaşa + Nekizm // kargART canlıkarga
 
iki direk arası temaşa
 
Sözsüz müzikleri ile laf anlatan gitar, bas, davul üçlüsü iki direk arası temaşa, İstanbul’un bağımsız müziklerini ağırlayan önemli mekanlarda, 2014 başından beri konserler veriyor. Grubun ‘90’lar ve 2000’lerin indie etkilerini taşıyan müziklerinde; insanın aklına yapışan sakin melodilerden, gürültülü punk ritimlerine kadar pek çok farklı karakteri bir arada bulmak mümkün. Gitarda Cem Emre Memiş, bas gitarda Tevfik Reşidi ve davulda Taylan Turan’dan müteşekkil iki direk arası temaşa, ilk kez sahnemide. 
 

 
Nekizm
 
Nekizm, melodik katmanlar ve çok sesli vokallerin üst üste gelişiyle inşa edilen, tansiyonun kimi zaman yükselip kaos hissi yarattığı kimi zaman da minimal anlayışın ön plana çıktığı şarkılar yapıyor. 2013’te çıkarttıkları Uzay EP’sinin ardından kadro değişiklikleriyle devam eden Nekizm, uzun zaman süren bir denk gelemeyişin ardından, yeni EP sonrası, nihayet sahnemizde. 
 

 
 
01 Mart Pazartesi 20:00
İSLAMLAŞ(TIRIL)MIŞ ERMENİLER // İzlek 2015: Yüzleşme
 
19. yüzyılın sonlarından itibaren Osmanlı coğrafyasında yaşanan değişimlerden biri de toplu din değiştirme deneyimleri olmuştur.  Tam sayıları bilinmemekle beraber özellikle 1915 yılında tehcirden kurtulması için müslüman aileler tarafından evlat edinilen çocuklar veya evlenen kadınlar olduğunu biliyoruz. İzlek 2015: Yüzleşme etkinliklerinin bu bölümünde pek de bilinmeyen bir tarihi aralayacağız. Daha önceden de Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen bir seri konferans ve etkinliğin de başlığı olan konuyu açtıkça asimilasyon gerçeğini de gözler önüne serebileceğimizi düşünüyoruz. 
 
 
Şubat 2015
 
Soru, öneri ve eleştirileriniz için: info@kargart.net
 
 
 


GERİ