karga awdio

#KargaPazarSineması No:12

"Pazar sineması serimizi bundan sonra cumartesileri yayınlayalım dedik" diye haber yapıp cuma Yakaza Ensemble , cumartesi Komik Günler konseri koşturmacası ve bugün de !f İstanbul Türkiye'den Kısalar ile mis gibi mesai yapıp, ettiğim büyük lafın altında kaldım. Yine de sonuç olarak pazar bitmedi ve belki de evinize daha yeni girip, koltuğunuza ayaklarınızı uzatıp keyif hazırlığı içindesinizdir.   

Bu pazar daha önce Beautiful Country veya  En Ganske Snill Mann (A Somewhat Gentleman) gibi filmleri ile hayatınıza girmiş olma ihtimali yüksek olan Norveçli yönetmen Hans Petter Moland'ın 2014 yapımı intikam filmi Kraftidioten'i izleyin diye zorlayacağım kendimi.

                                                                                                         ***

Yılın örnek vatandaşı, eşi ve babası Nils, bipolar, takıntılı, vegan ve öngörülemez şefkat dolu mafya babası Kont ve Sırp mafya lideri Baba arasında nasıl bir bağlantı olur. Haydi ikisi mafya lideri onu anladık ama profesyonel kar küreme işi diyebileceğimiz hoş bir mesleğe sahip Nils'in bu ilişkide yeri nedir diye sormaz mı insan?

Aslında cevap basit; yanlış yer, zaman ve iş ilişkileri yüzünden bir istasyonda yüksek dozdan ölü bulunan oğluna olan bağlılığı. Eşi bile oğlunun uyuşturucu bağımlılığını kabul edip sineye çekmişken buna hiç inanmayan Nils tüm o örnek insan durgunluğunu kenara atıp (çok fena şekilde) yumrukları ve bilimum malzemesi ile harekete geçer. Nils ölüm listesinde ilerledikçe daha çok görünür hale gelir ve Norveç mafyasında ciddi bir karışıklığa neden olur. Sonrasında beklenmedik anlarda fena tokatlayan bir şiddet, sınırları zorlayan karakterler ve farklı espri anlayışı ile dolu bir sürü güzel sahne ile devam edecek.

Aslına bakarsanız temelde oldukça klişe bir intikam filmi gibi gözüküyorsa da Kraftidioten aksiyon ile komedi arasında dolaşan keyifli bir çizgide ilerliyor. Dramaya hiç girmeden, karakterler üzerinden, sabır anlamında oldukça can sıkıcı bir suç dünyası haritası çıkarıyor. Aynı zamanda Norveç gibi bize genelde huzur dolu gözüken ülkelerde suçun işleyiş şeklini onu yüceltmeyen bir dille anlatmayı beceriyor. Tam klişe mafya karakterleri ile karşılaştım derken bir saniye sonra tek bir söz ile o karakteri nasıl yanlış anlamlandırdığımızın farkına varıyoruz. Ülkedeki hakir görme, aşağılama, ırkçılık ve onun getirdiği aşırı öz güvenli cehaleti izliyoruz.

Kraftidioten, film ile  bağlantınızı bir saniye bile koparmayacak  şekilde kurgulanmış keyifli ve başarılı bir yapım.  Özellikle 60'lı yıllardan beri sinemada olan Stellan Skarsgård gibi özel bir oyuncunun varlığı ile Trouble Water veya Max Manus'tan hatırlayabileceğiniz Pål Sverre Hagen'in doğru abartılıktaki oyunculuğu bile pazar akşamı keyfinize keyif katmaya yeterli.

Pazar sineması seçkisindeki filmleri iyi veya kötü olarak damgalamak izleyiciye kalmış. Burada amaç filmi övmek veya yermek değil özellikle belli bir neslin yabancısı olmadığı Pazar sineması kuşağı duygusunu yakalamak. Tarzı, ülkesi veya yapım yılı ne olursa olsun izlencesi keyifli, ulaşılması kolay tatil filmleri seçmeye çalışacağız.

Murat Mrt Seçkin - Şubat 2015

#KargaPazarSineması GERİ