karga awdio

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 7

Shazam bilmez bunları

Yeni sesleri, isimleri, isimleri biliyorsanız da yepyeni kayıtları tanıtmayı amaçladığmı bu seride arayı yine açmış bulunduk. Bayağı yeni kayıt da birikti. Bu yüzden 10 şarkılık bir listemiz var bu sefer...

1. Fanikedi - “Erken Yaşlılık Sendromu”

Geçen yılın sonlarında çıkarttığı Kendimi Evde Bıraktım EP’si ile radarımıza takılan Fanikedi kimdir, kimin nesidir bilmiyoruz. “Lakayt müzik” yapıyormuş. Lo-fi estetiği ile tuhaf hikâyeler anlattığı kesin. Yeni hikâyesi de emekli olmak isteyen gençler için.

2. Aforizmadam - “Bir Kalır”

Ankaralı iki genç yazar, Evren Kavlak ve Tolga Tarıoğlu, Aforizmadam adıyla yazdıklarını müziğe dönüştürüyorlar bir süredir. Birkaç hafta önce ilk EP’leri Unutulmuş Şiirlerden Derleme’yi çıkarttılar. Üç şarkılık EP’de Turgut Uyar’ın “Çok Üşümek” şiirine de ses veren ikili, şiiri müzikle buluşturmayı deneyenlerden. İlk dönem kayıtlarına göre sürekli üstüne koyarak ilerlediklerini belirtmek gerek.

3. Ay Daha Neler - “Keçiler?”

Tesir mahlasıyla spoken-word eserler üreten Çağrı Yalkın, yanına başka bir şair Sinem Sal’ı alarak, Ay Daha Neler adıyla, yine spoken-word bir çalışma paylaştı geçtiğimiz günlerde. Yine çok iyi bir şiir. Keçileri kaçırmadan dinleyin mutlaka.

4. Doğu Blok - “Daha Kötü”

Yine Ankara’dayız. Halil Cengiz Karakuyu, Doğu Blok adıyla yine üç şarkılık bir EP yayınladı yaklaşık bir ay önce. Aylaklığa Lanet eden üç şarkı da lo-fi estetiğinde. Lakin, düzenlemeler, şarkı trafikleri ve piyano eşliği, lo-fi şarkılarda pek de rastlamadığımız maharette. İlgiyle takip edeceğiz bundan sonra.

5. Çınar - “Uzak Olmasa”

Memleketin en iyi indie gruplarından biri olan Rain Leechers’dan tanıdığımız bir isimdi Çınar Türker. Rain Leechers cephesi bir süredir sessiz. Lakin Çınar ceplerinde söz ve müzikleri kendine ait bir dolu besteyle çıkageldi. Şimdilik üçünü sürüme verdi. Ancak kısa sürede gerisi de gelecek ve sanırız yeni kuşak şarkıcı / şarkısözü yazarlarımız arasında ismini daha çok duyuracak Çınar. Ne yalan söyleyelim, pesten söyleyen bir sesi de arıyorduk.

6. Çiçek Atlas - “Timitonun Dramı”

Son Feci Bisiklet’in meşhur sesi Arda Kemirgent, Ankara’dan çocukluk arkadaşı Timay Ergin’le birlikte yetişkinler için müzik yapmak üzere biraraya geliyor ve ortaya Çiçek Atlas çıkıyor. 2 ay önce “Makineye Can Verin” ile gün yüzü gören çalışmalarına geçtiğimiz günlerde yenisi eklendi. Bu sefer söz, müzikler ve vokal Timay Ergin’den. Piyano eşliğindeki vokal, Fikret Kızılok’un son dönem işlerine benziyor. Fakat sonra...

7. Nekizm - “Sular Akar”

2013’te Uzay EP’sini çıkarttıklarında pek sevinmiştik. Çünkü nihayet doğru düzgün kayıtlarını dinleyebilecektik Nekizm’in. Ardından dağıldıkları haberine bir hayli üzüldük. Geçen yılın ortalarında ise yeniden Nekizm ismini duymaya başladık. Kayıttalar, aha konser verdiler falan derken, birkaç gün önce yeni kadrosuyla (yine) üç şarklık EP’yi çıkarttılar. Vokaller ve söz yazımı Uzay’ın kaldığı yerden devam ediyor. Ama müziğin saykodeliyadan deneysel popa saptığını söyleyebiliriz. Yılların grubu Nekizm, denemeye devam ettikçe değerleniyor.

8. Beyza Yazgan - “All We Say is Love”

Üç yıl önce Küçük Prens’i okuduktan sonra NASA’nın internet sitesinden indirdiği uzay seslerinin üzerine çaldığı enstrümanlarla ilk albümü Kazım’a Uzayda Ne Lazım?’ı çıkartan piyanist Beyza Yazgan, daha sonra İstanbul, Varşova, Venedik arasında uzayan tınılarla Beyza and the Man with his Broken Piano (Mauro Da Re ile birlikte) projesiyle kayıtlar yayınlamıştı. Yeni yayınladığı Icecream Mountains’ta biri piyano diğeri gitar eşliğiyle indie-folk çigisinde ve yine lo-fi estetiğinde iki şarkı yer alıyor. Güzel sese ne denir...

9. Alpman - “Behind The Ocean”

2013’te Kanada’da çıkan plağıyla büyük sükse yapan, daha sonra müziğini sahneye taşımak için yetenekliler bandosu olan The Midnight Walkers ile çalışmaya başlayan (Umut Çetin, Baran Göksu, Ali Somay) genç müzisyen Güneş Alpman, geçen yılın nerdeyse tamamını kayıtta geçirdi. Aradan bir iki kayıt dinledikçe beklentimiz ve heyecanımız arttı. Lakin albüm bir türlü gelmedi. Neyse ki yeni yıla Alpman’ın yeni 45’lik plağı Seven Seas ile girdik. Karşımızda çok iyi tutmuş bir kimya ile geçmişin funk, soul ve Türk işi saykodeilyasını bugüne getiren bir müzik var.

10. Fuji Kureta - “The Hunt”

Memleketin en çalışkan electropop ikilisi Fuji Kureta, bu yılı da boş geçmeyeceklerinin sinyallerini erken verdi. 4 şarkılık Yetunde EP’sini geçtiğimiz günlerde yayınlayan Şahin Kureta, Deniz Öztürk, 2008’den beri iyi bildiği sularda yüzmeyi sürdürüyor. 

Tayfun Polat, 15.02.2015GERİ