karga awdio

Better Call Saul'un mayası tuttu mu?

Breaking Bad spin-off’unun ilk iki bölümünün ardından

spoiler içerebilir!

Altın çağını yaşayan televizyon dizilerinde tadında bırakmak diye bir sorun var. Baştan ne kadar süreceğini planlamadan girilen işler izlenme oranlarına göre lastik gibi uzayabiliyorlar. Karakterler gerçekçiliklerini, orijinalliklerini kaybediyor. Senaryolar tekrara ve anlamsızlığa sürükleniyorlar. TV tarihinin en önemli yapımlarından biri olan ve şimdiden efsane haline gelen Breaking Bad böyle değildi. Son sezonunda katlanarak artan ratinglerine rağmen yerinden bir kararla bitirildi. Hani devam etse çok daha ilginç karakterler veya olaylarla da karşılaşabilirdik. Ama bazı sırlar o kadar saklanırsa “yalan rüzgarı” efekti hazırda bekler. Gene de Mr. White’ı gömdükten sonra bünye daha da “Gilligan estetiği” diliyordu. Onlar da öyle hissetmiş olacaklar ki …Bad’in en renkli karakteri diyebileceğimiz Saul Goodman’a kendi dizisini vermeyi düşündüler. Peki bu hafta 2 bölümle start alan Better Call Saul (BCS) …Bad hayranlarının (ki sayıları hiç de az olmayan) beklentilerini karşılıyor mu?

Öncelikle Goodman’ın …Bad sonrası haliyle başlamaları çok başarılı bir taziyeydi; onu belitmek isterim. Dizinin başrolünde Bob Odenkirk kesinlikle bir yapımı taşıyabilecek yetenekte bir isim olduğunu kanıtlıyor. 2000’li yıllar adaletinin ekran yüzü. İşini obsesif bir şekilde iyi yapmaya çalışan bir kaybeden. BCS’in ilk iki bölümü Odenkirk açısından gayet iyiydi. Breaking Bad’in o güzel renk ve dekor kullanımlarına doyamamıştık ki burada da kaldığı yerden devam etmekte. Eski dostlardan Mike Ehrmentraut’un yer alacağını zaten biliyorduk ama tabii Tuco bir sürpriz oldu. Hatta biraz da kıllandırdı. Sırtını …Bad’e yaslama kolaycılığına kaçacaklar mıydı acaba? Ama onu da iyi kotardılar. Gus Fring'i de isteriz tabii ki. BCS ilk bölümlerinden kendini çok ciddiye alan bir yapım olmayacağını, …Bad’e göre çok daha düşük bir profilde seyredeceğinin işaretlerini verdi ki bu da aslında gayet mantıklı bir hareket. Zaten Gilligan, dizilerine fikirlerinin yanı sıra onları teoriye yansıtma şeklini de yedirebiliyor. Sadece diziyi değil fikirlerini gerçekleşme şekillerini de izliyor ve düşünüyorsunuz. Bu da aslında gayet basit bir boş vakit geçirme tarzı olan TV izlemeyi kesinlikle daha verimli bir zaman haline getiriyor. Ve ilk bölümün girişini düşünürsek; şansı yaver giderse, BCS  ...Bad öncesinden, ...Bad sonrasına da rahatlıkla geçiş yapabilir. Bu da uzun soluklu bir yapım müjdesini veriyor.

Better Call Saul şimdiden 2. sezonu aldı ve 10’ar bölümlük sezonlarıyla bizi mutlu edecektir. Bob Odenkirk ve Jonathan Banks gibi oyunculuklarının zirvesinde iki ismi seyredebilmek bir şans. Gilligan da zaten yarım ağız iş yapan bir adam değil. Ben gayet tatmin oldum; darısı şimdiden haberlerini aldığımız onlarca ağız sulandıran yapımın başına. S’all good, man!

Utkan Çınar / 12.02.2015GERİ