karga awdio

kabinde 2014 // riptide

Karga'da kabin görevlilerinden yılın muhasebesi

2014 çok keyifli bir yıl olmadı aslında. 3 farklı programım vardı. Artık 8. yılını dolduran Heartbreaker’ın melankoli dosyasından seçtim çoklukla. Ama herhalde en çok, buraya iliştirmesem de, Spoon çaldım. Buyrun…

Ryan AdamsShadows:

Ryan Adams’ın kral Down in a Hole cover’ını da bolca çaldım aslında ama yeni albümünden bu şarkı, bana eskileri, ilk Tom Petty dinlemeye başladığım zamanları hatırlattı. Geyik bir ergen arabeski var şarkıda belki ama o da benim nostaljim. Sesi de güzel namussuzun.

 

Wilko Johnson & Roger DaltreySneaking Suspicion:

Dr. Feelgood’un efsane gitaristi son bir yıldır maalesef kanserle boğuşuyor ve umut olmadığı söyleniyordu. Wilko bu arada boş durmadı ve bir albüm, bir de veda turnesi yaptı. Son haberler ise durumunun çok daha iyi olduğu yönünde. Roger Daltrey (The Who) ile Johnson’ın külliyatından şarkılar yorumladıkları albüm çok enerjik ve şahaneydi. Bu Dr. Feelgood klasiği ise Wilko’nun kendine has, parmakla çaldığı gitarının en güzel örneklerinden biri. Bu güzel adama uzun ömürler diliyorum.

 

Maggie Bjorklund feat. Kurt Wagner Fro Fro Heart:

Kurt Wagner’ın vokali…

 

Current 93I Could Not Shift The Shadow:

David Tibet’in Current 93’ü 30 yıldır kimsenin gitmediği yerlere gidiyor. Son albüm John Zorn, James Blackshaw gibilerin desteğine rağmen maalesef çok ilgi görmedi. Ama Nick Cave ve Antony Hegarty’li bu kapanış, çoğu zaman benim de setimin son şarkısı oldu. Tüyler ürpertici.

 

Chris Robinson BrotherhoodBurn Slow:

Bu herifleri bayağı seviyorum. 3. albümleri çıktıydı bu sene. Bu da "damar" kapanışı. Ama ne kapanış.

 

ElbowFly Boy Blue / Lunette:

Elbow 2008’deki Seldom Seen Kid’in başarısını yenilemekte zorlanıyor. Hatta önceki formlarına bile pek ulaşamıyorlar. Ama bu sene yayınladıkları bu kırkbeşlik onların yaptığı en güzel şarkılardan biri. Avaz avaz nefeslilere boğulurken bir anda sakinliğe çıkıyoruz.

 

DarksideFreak, Go Home (Maida Vale Session):

Nicolas Jaar ve Dave Harrington’un projesi Darkside yeni ’90 jenerasyonunun bize en güzel armağanlarından biri. Bu performans ise ne zaman çalsam kafaların dönmesine yol açtı.

 

Moderat - Damage Done:

2013 tarihli albümü dinlemekteydim ama bu şarkıyı biraz geç keşfettim, çalmadan da duramadım. Melankolik elektronika iyi yapıldı mı tadından yenmiyor.

 

Utkan Çınar / 27.12.2014GERİ