karga awdio

Neee!!! Modest Mouse mu?

Modest Mouse 8 yılın ardından yeni albümünü 3 Mart’ta yayınlıyor.

Grunge sonrası alternatif rock âleminin ‘90’lardaki en belirleyici gruplarından biridir Modest Mouse. The Flamming Lips, Pavement, Lambchop, Eels, Pixies, Morphine, The Violent Femmes gibi, nevi şahsına münhasırların kulvarında; lo-fi estetiği, folk hissiyatı, derin indie kanalı, hatta inceden punk  tavrı ve deneysellikle harmanladıkları müzikleri, ardılı pek çok gruba etki etmiştir. Hatta The Lonesome Crowded West, ‘90’ların ikinci yarısının ruhunu en iyi anlatan albümlerden biri olarak kabul edilir.

Benim en sevdiğim albümleri Good News For People Who Love Bad News olsa da, 2007 tarihli son muazzamlıkları, We Were Dead Before the Ship Even Sank (albüm isimlerine gel) ile Billboard’da bir numaraya yükselmelerini tek kelimeyle açıklamak gerekirse, tuhaf demek gerekir. Gerçi bu albümde John Marr gibi bir efsane çalmaktadır gitarı. Baştan sona harikulade bir albümdür. “Parting of The Sensory”yi kaç kez çalmışımdır o zamanlar kim bilir Karga’da.

Ama sonra bir haller oldu, yine eleman değişiklikleri vs derken seslerini duymaz olduk. Turneler, konserler sürmekteydi ama yeni bir kayıt gelmedi bir türlü. Taaa ki, düne kadar. Yeni albüm “Stranger to Ourselves”in ilk şarkısı servis edildi. John Marr yok, The Shins, The Black Heart Procession gibi gruplardan tanıdığımız Joe Plummer yok. Grubun iki kurucusu frontman Isaac Brock ve Jeremiah Green, yanlarında son albümde de yer alan multienstrümantalist Tom Paleso’yu katarak yollarına devam ediyorlar. İlk şarkı tipik bir Modest Mouse şarkısı. Bu da heyecan verici. Albümle ilgili beklentileri yükseltiyor. Zaten kötü Modest Mouse albümü diye bir şey yoktur. Belli ki gelmekte olan da gayet iyi olacak.

İlk 45’lik “Lampshades on Fire”

Tayfun Polat, 16.12.2014GERİ