karga awdio

TV on the Radio neyin peşinde?

Brooklyn'li grubun yeni albümü Seeds'in düşündürdükleri

2011'deki Nine Types of Light'ın yayınlanmasından sadece 9 gün sonra basçıları Gerard Smith'i 36 yaşında kansere kurban veren grubun 5. eforu bu kaybın üzerinden şekillenirken birtakım sorunları da beraberinde getiriyor...

TOTR'un albüm kariyerine baktığımızda Return To The Cookie Mountain ve sonrası nitelemesini yapmak yanlış olmaz herhalde. 2006'da yayınladıkları 2. albümleri o dönem için çok güçlü bir yapıttı. Indie ve post-punk ekolü müzikleri yeni şeylerin peşinde koşuyor ve bunu gayet cesur bir şekilde yapıyordu. Dave Sitek ve Tunde Adebimpe'nin akıllı adamlar olduklarını farkediyorduk. Özellikle Sitek TOTR dışında Yeah Yeah Yeahs, Foals, Liars gibi gruplarla da çalışan pek revaçta bir prodüktör haline gelmişti. 2011'deki Nine Types Of Light'da geldikleri nokta ise, sevenleri kusuruma bakmasın, Broken Bells gibi modern Gary Numan denemelerinden fazla bir şeyler vaat etmiyordu insana. Evet '80'lere bakış her zaman güzel sonuçlar vermeyebiliyor. Synth'in suyunun bu kadar çıkarılması bizi üzüyor.

Yeni albüm Seeds bu kez synth-pop işine yer yer "biz aslında bu değiliz" soslu şarkıların eklenmesiyle oluşmuş daha köşeli, daha derli toplu ama yine vasat bir çalışma. "Biz artık A sınıfı bir grubuz ve bu yüzden daha akılda kalan, daha pop şarkılar yapmalı ve çok satmalıyız." duygusu geçiyor bana. TV on the Radio'yu müziğin Fernando Torres'i Julian Casablancas'dan ayıran bir şeyler olmalı ama bu albümde bunu bulmak çok kolay değil. Ayrıca bu müzikler grubun özel yanı olan Tunde Adebimpe'nin vokali için de çok uygun çalışmalar değiller kanımca. Grubu 2006'da en iyi zamanlarında canlı izleme şansı bulmuş biri olarak bu durumdan memnun değilim ve müzikal yolculuklarında radikal değişimler ve gerçekten "kökler"e dönüş zamanının çoktan geldiğini düşünüyorum. Hipster toplumu her yaptığınızı seviyor olabilir ama bu da uzun vadede sizin için iyi olmayabilir.

Utkan Çınar 

Yeni albümden "Happy Idiot" videosu:

"Careful You":

Gerard Smith anısına güzel zamanlar; 2006'dan Reznor ve Murphy ile canlı bir Pere Ubu cover'ı:

 

06.12.2014GERİ