karga awdio

David Sylvian'dan Franz Wright'a...

Sylvian yine dur ve dinle diyor...

Japan döneminde de sonrasında da David Sylvian yaptığı her iş ile beynimizin müzik odasında daimi masaya sahip memurlardandır. Yaptığı her işe heyecanla yaklaşırız. Kendini tekrarlamaları bile ayrı bir keyif verir.  Hem  sesinin hissettirdikleri hem de beraber çalışmayı seçtiği isimlerin bu yakınlaşmada katkısı çoktur.

Nerdeyse 35 yıldır sahnelerde olan bu güzel insan geçtiğimiz günlerde yepyeni bir iş ile karşımıza çıktı. Kadim dostlarından piyanist John Tilbury, gitar insanı Christian Fennesz ve Pulitze ödüllü şair Franz Wright ile beraber kotardığı There's a Light That Enters Houses with No Other House in Sight.

Franz Wright’ın Kindertotenwald eserindeki şiir ve metinlerinden parçalar okunan 64 dakikalık kesintisiz bir kompozisyonda Fennenz gitarından her zamanki gibi imzası olan olmadık sesleri çıkarırken, Tilbury’de neredeyse minimal piyanosu ile eşlik ediyor.  Baştan sona neredeyse aynı giden hipnotik bir sunum.  Sabahın erken saatlerinde, şafak henüz doğarken çiğ, sis ve tam da şu aralar yaşadığımız gri soğuklar.

Albümleri dışında deneysel sularda yüzen ortak çalışmalarını özellikle sevdiğim David Sylvian şaşırtmıyor ama sevindirmeye de devam ediyor. Albümü edinin, kafanızı boşaltın ve başka bir şeyler ile oyalanmadan sakince dinleyin.

Murat Mrt Seçkin 01.12.2014GERİ