karga awdio

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 5

Shazam bilmez bunları

Serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu sefer arayı biraz uzattığımız için, liste de biraz daha uzadı.

1. Cihan Mürtezaoğlu - “Uçurtma”

Kompile Karga 4 - Söz albümündeki “Talihsiz Merdiven” ile bizleri mest eden, bir sürü albüme katkılarından, ama özellikle Mabel Matiz’in Yaşım Çocuk albümünü Can Güngör ve Mabel’le birlikte düzenlemelerinden, Künt ve Sen Yağmur Dök projelerinden tanıdığımız, üstün yetenekli müzisyenlerimizden Cihan, bu sıralar oldukça üretken. Soundcloud üzerinden peş peşe yayınladığı şarkılarının her biri özel ilgi gerektiriyor. “Uçurtma” sonuncusu bu şarkıların. Bu gidişatın sonu da solo albüm olacak belli ki.

2. Muasır - “Pal Sokağı Çocukları”

Samsunlu Çağdaş Şişman, ya da müzik camiasındaki ismiyle Muasır, 5 senedir kendisinin de tanımlayamadığı bir müzikle haşır neşir imiş. Açıkçası daha önce çıkarttığı 5 albümü ıskalamışız. Lakin M4NM kolektifine katılmasıyla haberdar olduğumuz Pal Sokağı Çocukları albümü, bu sıralar dinleyebileceğiniz en iyi hip hop albümü olabilir. Kendisinin de tanımlayamadığı türü hip hop’a indirgersek de büyük haksızlık etmiş oluruz aslında. Daha önceki çalışmalarında r&b, groove ve pop sularında gezen Muasır, kendi zirvesine de ulaştığı bu albümüyle bundan sonrası için büyük bir ümit veriyor. Albümü m4nm.net adresinden mutlaka indirin. Hatta siteye girmişken diğer albümlere de hak ettikleri ilgiyi gösterin.

3. Retired Virgin - “Meksika”

2007, Adana çıkışlı bir grup Retired Virgin. İstanbul’a yerleşeli beri, özellikle Peyote sahnesinde verdikleri konserlerle müzikleri de gelişti, oturdu. ‘90’lardan grunge (ama Soundgarden, Mudhoney gibi, sert) ve saykodeliyayı harmanlayan bir türleri var. Geçen ay kendi isimlerini taşıyan ilk EP’leri çıkarttılar. 5 şarkılık EP’nin ilk dikkat çeken özelliği Türkçe sözler (çünkü daha önce çoğunlukla İngilizceydi sözler). Retired Virgin’in müziği olgunlaşıyor, gün geçtikçe iyileşiyor. “Meksika” EP’den yayınlanan ilk single.

4. Kalben - “Böylesi Daha İyi”

Gün geçmiyor ki yeni bir kadın şarkıcı - şarkıyazarı daha çıkıp koltuklarımızı kabartmasın. Kalben, “Sadri Bana Alışık”, “Saçlar”, “Recm” gibi isimlerinden de kadın hallerini anlattığını tahmin edebileceğiniz şarkılar yazıyor. Yeni yeni paylaşmaya başladığı şarkılarını genellikle akustik gitarıyla kaydediyor. “Böylesi Daha İyi”yi gitarın kirinden ötürü daha çok sevdik belki de. Çok farklı, gerekli bir sesi var. Çok iyi bir kadın vokalimiz daha oluyor, bilesiniz.

5. Can Güngör - “Güneş Orhan”

Yine Kompile Karga 4 - Söz albümünü anacağız elbet, çünkü “Silik Düşler” hâlâ dilimizden düşmüyor. Yukarıda Mabel Matiz’in albümüne ve müziğine katkılarından bahsetmiştik. Sevdiğimiz pek çok iyi müzisyenin arkasında, davul taburesinde gördüğümüz Can Güngör, bir yılı aşkın süredir kendi şarkılarını hazırlıyor, kaydediyor ve umuyoruz ki solo albümünü de yıl bitmeden dinliyor olacağız. Çok iyi bir söz yazarı ve multienstrümantalist yetenek var karşımızda. “Güneş Orhan” da Orhan Veli için yazdığı bir şarkı.

6. iyi - “Bir Veda”

Tuna Akar, Özgür Özer ve Taylan Gürler’den oluşan Ankaralı bir grup iyi. Trafik Berbattı adıyla müzik yapmaya başlamışlar. EP1 isimli üç şarkılık ilk kayıtlarını aslında Haziran ayında yayınlamışlar. Yani “çok taze” değil bu kayıtlar. Ama çok kişinin adlarını duyduğunu sanmıyoruz ve bu listede yer almayı hak ettiklerini düşünmekteyiz. Indie, shoegaze, post-punk diyeceğiz şimdi, yine mi diyeceksiniz. Öyle değil valla. Gayet orijinal tınlıyor.

7. Canberk Ünsal - “Merak Düğünü”

Bas gitarıyla birçok müzisyene sahnede eşlik eden Canberk, ara ara kaydettiği kendi şarkılarını da paylaşıyor soundcloud üzerinden. O paylaştıkça da biz dinleyenler “Niye daha çok şarkı yapmıyor ki?” diye hayıflanıyoruz. Künt ve Sen Yağmur Dök’ten tanıdığımız ve sesini çok özlediğimiz Ezgi Altıner yazmış bu sefer sözleri ve şarkıya sesiyle de dokunmuş.

8. Tesir - “Boyun Ağacı”

Tesir’i, yani Çağrı Yalkın’ı, iki yıl önce “Karınca” ile keşfetmiştik. O gün bugündür de takipteyiz. Lakin uzundur sessizdi. Memlekette çok az tercih edilen bir tür olan spoken-word ile belki de nadir rastlayabileceğiniz çalışmalar Tesir’inkiler. Tam unutmaya yüz tutmuşken “Boyun Ağacı” çok iyi geldi. Açıkçası aradan geçen süre hem müzikal altyapılar olarak hem de okuma tekniği olarak da iyi gelmiş.

Tayfun Polat - 06.11.2014GERİ