karga awdio

Tosca'dan yeni rota

Peki hayranları bu duruma ne der?

Viyana'lı Richard Dorfmeister ve Rupert Huber'dan oluşan Tosca, 20 seneye yaklaşan kariyerlerinde genelde atmosferik tonların, ambient ortamların grubu oldu. Yeni albümleri Outta Here'de seçtikleri yön; Son yıllarda birçok elektronikçide hissettiğimiz, biraz sert olacak ama, Daft Punk'ın peşinden nemalanma emarelerinin en yeni ve net örneği.

Geçen seneki Odeon bu geçişin sinyallerini vermiş ve remix versiyonuyla da pistlerin cambazı olma hedeflerini açık etmişti. Daha şarkı bazlı anlatıma geçen grup yeni albüm Outta Here'de Alabama3-2000'ler Stereo MC's'i (Stereo MC's'in eski üyesi, "Connected" gibi şarkılarda duyduğumuz Cath Coffey'nin gruba katılmış olması da etkili haliyle) kırması bir şarkı yapısı yaratmış. Funk ve soul ağırlıklı, lounge'dan dans pistine geçiş albümü.

Peki olmuş mu? Pek sanmıyorum. Tabii bu kadar zamandır yaptıkları müzikten böyle radikal bir sapma yapan bir grubu hemen eleştirmek kolay. Gene de duyarlı bir kulak, yukarıda da isimlerini geçirdiğimiz grupların yarattıkları sound'dan daha iyi olmadığını söyleyebilir. Müziklerin, şarkıların hedonizmi yoğunlaştırılımış sentetik bir hap konumuna gelmesi tehlikesi elektroniğin bu yeniden forma girdiği dönemlerde önemli bir sorun. Bazı elektronikçilerin yer yer yetersiz vokallerle dolu yeni denemelerinden kaçınmak gerekebiliyor. Ama Outta Here çok popüler bir albüme de dönüşebilir, o zaman da doğruymuş deriz.

Utkan Çınar

Michael Jackson havalı "Crazy Love"un  videosu:

KCRW'de canlı "Harry Dean":

15.10.2014GERİ