karga awdio

Çok Taze Yerli Kayıtlar - 4

Shazam bilmez bunları

Serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz...

1. Selin Baycan - "Karmaşa"

Selin Baycan, Bilgi Üniversitesi'nde müzik eğitimine devam ederken, nadiren kayıt paylaşarak dikkat çekmeyi başarmış, genç bir müzisyen. Son çalışması "Karmaşa", çekimserliği bırakıp, artık bizlerle daha çok müzik paylaşması gerektiğinin ispatı.

2. biblo - "Presence"

Yalan yok, Proudpilot'ı çok özlüyoruz. Lakin grubun iki kız kardeşinin üretimlerini durmaksızın sürdürmelerinden de gayet hoşnutuz. Pınar Üzeltüzenci'nin biblo adıyla yaptığı bolca dub soslu, gürültülü ve deneysel ambient tınılarının yenileri, Rebound adlı bir EP olarak Nisan ayında Teknosag'dan çıkmıştı. "Presence" de bu EP'den sürüme verilen yeni kayıt.

3. Taner Yücel - "Chủe Làặ Zhó"

Memleketin en yetenekli müzisyenlerinin başında geliyor Taner Yücel. Bir dolu grupta, projede adını görebilirsiniz. Lakin bizim favorilerimiz kendi yaptığı işler. Çünkü orada yaratıcılığının ve müzikal zevklerinin çeşitliliğini çok daha iyi görebiliyoruz. Kâh Tophane'de bir evde arabeske dalıyor, kâh heavy-metal diyor, bazen Fransız bir mod, bazen afro-latin permalı, bazen bir kovboy, bazen gore sever bir fetişist... Saymakla bitmiyor ürettiği müziklerin türleri, haletiruhiyeleri. Bu sefer, karşımıza Asyalı bir kadın olarak zuhur etti. Şarkının sonunda neler olduğunu dinlerken bu adamın kafasını biraz anlayabilirsiniz.

4. Öfkeli Kalabalık - "Kalmayı Sevdiğim Yer"

Can Büyükbaş, memleketin en başarılı indie-dance grubu Motto'nun vokalisti. Sahnedeki rahatlığı ve duruşuyla özellikle takibe almanız gereken bir isim olduğunu belirtelim. Keza Ankaralı Motto da hak ettiği ilgiyi henüz görememiş bir ekip. Can'ın solo projesi Öfkeli Kalabalık, geçtiğimiz günlerde ikinci EP'sini çıkarttı. İstanbul'a göç sonrası hayal kırıklığı barındıran "Kalmayı Sevdiğim Yer", huzurlarınızda.

5. Nilipek. - "Sabah"

Bu seferki listemizi yine iyi bir kadın vokalle kapatıyoruz. Müziğini "Mıy Mıy Pop" olarak tanımlaması, tevazusunun göstergesi Nilipek.'in. Hem iyi söz yazıyor, hem çok nahif bir müzikle derdini anlatıyor, hem de şu sıralar karşınıza çıkabilecek en iyi vokalistlerden. Hâlâ denk gelmediyseniz, "Sabah" ile bir tanışın, zaten diğer şarkılarını dinlemek isteyeceksiniz.

Tayfun Polat (13.10.2014)GERİ