karga awdio

Caribou formunda

Dan Snaith yeni albümünde her şeyi yapıyor

Kanadalı elektronikçi Dan Snaith, 2000'lerin başında Manitoba olarak dikkatleri üzerine çekmiş, sonrasında 2005'te kendine seçtiği Caribou mahlasıyla özgün albümler yayınlamıştı. Yeni albüm Our Love, Snaith'in hem son albümlerinde saptığı yolları hem de elektronik bazlı müzik âleminin bugünlerde ilgi gören sound'larını barındırıyor.

Elektronik müzikte devamlı olarak yeni şeyler denemek önemli. Sürekli aynı vokal gibi bir derdiniz ya da alametifarikanız olan bir gitar stilinin artık 5. albümde sıkıcı gelmesi gibi tehlikeler yok. Dan Snaith'in Caribou'daki cesur yön değiştirmeleri o yüzden değerli. İlk iki albüm (2005'teki The Milk of Human Kindness ve 2007'deki Andorra) folktronica tatlarında, yer yer The Beta Band yaklaşımlı, bolca da Fransız indie rock'ı (Kanadalı olmasının etkisi belki de) soslu albümlerdi. O dönem için kanımca doğru arayışlardı bunlar. 2009'da Swim ile geçtiği techno-vari havalar, "Odessa" gibi ana akım ortamlarda çalabilecek şarkılarla gene doğru frekanstaydı. Our Love'dan önceki, vokallerin terk edildiği, mahlasın Daphni'ye döndüğü son albümü Jiaolong ise 2012'de yayınlandı. Minimal techno havaların, Four Tet etkisinin hissedildiği albüm, Snaith'in şamatalı fikir cümbüşlerindense daha kuru, daha suratınıza çarpan bir yönünü sergiliyordu.

Our Love'a gelirsek; albümün açılışı şaşırtıyor. Moby-Daft Punk minvalinde bir şarkı olan albümün ilk single'ı "Can't Do Without You", Snaith'in biraz popülarite arayışının bir yansıması olabilir. Albümde bu tarz soul-R&B vokalli birkaç şarkı daha var ki ilk single'ın dışındakilerin o kadar da başarılı olduğunu söylemek zor. "Mars", "Julia Brightly" ve "Dive" gibi şarkılarda tecrübe ettiğimiz üzere Four Tet etkisi albüme gene sızmış. Bunlarda da Snaith'in Avrupalı (özellikle elektroniğin şu günlerdeki anavatanı diyebileceğimiz İskandinav ve Alman) stillerden ve shoegaze'den ödünç aldığı öğeleri, pozitif anlamda "kabaca" sağa sola döşeyerek aslında müziğinin "intelligent" dozuna ayar çekmiş. İçindeki "kolay-dinlenilir" olmama damarı olsa gerek bu. Albümle aynı adı taşıyan "Our Love" ise bize nostalji yaşatan ve '90'lar İngiltere'sine götüren bir güzellik. Albüm bir bütün halinde (hadi yorucu demeyeyim) sarsıcı ama şarkı şarkı baktığınızda keyif alabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz. Caribou albümlerinde sürprizlerle karşılaşmak her zaman olası. Bunlar da çoklukla ilginç ve güzel sürprizler oluyorlar.

Utkan Çınar

"Our Love"un klibi:

"Can't Do Wihout You":

Utkan Çınar - 12.10.2014GERİ