karga awdio

Aile boyu Tweedy

Wilco’nun esas adamının yeni solosu kıyak

Jeff Tweedy’nin hayatının öncelikli çalışması Wilco bana hep o “Amerikan” gruplarındanmış gibi gelir. Dave Matthews Band gibi. Evrenselden çok spesifik olarak Yeni Dünya'ya hitap eder sanki. Bununla birlikte Amerika’nın “intelligent” alternative ve indie rock’unun da en gözde temsilcilerinden biri. Ama itiraf etmem gerekirse hiçbir zaman çok yakın bulamadım onları buralara.

 2011’deki son Wilco albümü The Whole Love’dan sonra başka projelere yönelen Tweedy, özellikle Low’un 2013 tarihli güzel işi The Invisible Way'e prodüktör olarak ve Mavis Staples’a hem yazar hem prodüktör olarak destek attığı iki harika albümle (özellikle gene 2013’teki One True Vine bi ayrı güzel) kendine yeni alanlar açtı.

One True Vine’da da davulunu duyuran 18 yaşındaki oğlu Spencer Tweedy ile kalkıştığı, ilk solo albümü sayabileceğimiz Sukierae, Tweedy’nin ne kadar yetenekli bir müzisyen ve şarkı yazarı olduğunu göstergesi ve ayrıca olgunluk dönemine girdiğinin de müjdecisi. Eşinin hastalığının bu uzunca çalışmada etkisinin olduğunu belirten ve albümdeki, tabii davul dışındaki, tüm enstrümanlara elini atan Tweedy, albümün demo-vari duyulmasının sebebinin “Daniel Johnston’ın albümlerinde olduğu gibi 'gerçekleşmiş potansiyel'i duymak” olduğundan bahsediyor. Oğlu Spencer’ın davulları "Diamond Light Pt. 1" gibi şarkılarda gayet önde. Tabii hamlığı hissediliyor. Ama bu hamlık albümün kuru, yalın atmosferine yakışıyor. Albümden, John Lennon’ı duyar gibi olduğumuz, "Summer Noon" da Richard Linklater’ın son filmi Boyhood’un soundtrack’inde yer alıyor.

Utkan Çınar

Summer Noon” video:

Canlı bir “Diamond Light”:

10.10.2014

 GERİ